Koronawirus

Czy niepożądane odczyny poszczepienne są dowodem na lepszą odpowiedź organizmu? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Koronawirus

Aktualizacja:

1,4 mln Polaków jest już po dwóch dawkach szczepionki przeciwko COVID-19. Niektórzy zaobserwowali niepożądane odczyny poszczepienne. Czym są, co oznaczają i czy stanowią dowód lepszej odpowiedzi organizmu po przyjęciu preparatu? Na te pytania odpowiedział w naszym programie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

NOP - niepożądane odczyny poszczepienne

Niepożądane odczyny poszczepienne to - według oficjalnej definicji - zaburzenia stanu zdrowia, które wystąpiły u pacjenta w okresie czterech tygodni od podania szczepionki. Możemy więc tłumaczyć je jako chwilowe i łagodne pogorszenie stanu zdrowia, które następuje po przyjęciu leku.

Wśród osób, które zaszczepiły się już przeciwko COVID-19, wciąż pojawiają się nowe wątpliwości. Na naszym czacie jedna z internautek zapytała:

Czy wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych jest dowodem na lepszą odpowiedź organizmu na szczepienie?

Te kwestię wyjaśnił nasz specjalista dr Paweł Grzesiowski.

Występowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych – co to oznacza?

Doktor Grzesiowski podkreślił, że występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych absolutnie nie powinniśmy wiązać z siłą uodpornienia poszczepiennego. Te dwie sprawy nie są ze sobą powiązane.

- Mamy na to jasne dowody, że osoby, które gorączkowały i miały uogólnione niepożądane odczyny, mają średni poziom przeciwciał, a osoby, które w ogóle nie miały odczynu, mają bardzo wysoki poziom przeciwciał. Te dwa zjawiska nie są ze sobą powiązane. Raczej w iele osób, które przeszły COVID, po szczepieniu ma silniejsze objawy niepożądane niż osoby, które wcześniej były zdrowe - powiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - stan na 10 marca 2021 r.

W Polsce wykonano ponad 4 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,4 mln drugą dawką. W środę 10 marca ruszyły zapisy dla pacjentów przewlekle chorych. Ich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek 15 marca. W czwartek 11 marca rozpoczyna się rejestracja osób z rocznika 1952.

Według aktualnych prognoz dostawców, do Polski w drugim kwartale 2021 r. powinno dotrzeć 15 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19: 3,4 mln dawek Pfizera, 2,9 mln Moderny, 6,2 mln AstraZeneca oraz 2,5 mln Johnoson&Johnson.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Czy można "złapać" wirusa jedząc posiłek przygotowany przez osobę zakażoną? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Czy noszenie podwójnych maseczek ma sens? Dr Grzesiowski: "Zalecenie podyktowane jest obawą o nowe warianty COVID-19"

"Jeśli będziemy łamać zasady, czeka nas smutek kolejnego lockdownu". Dr Grzesiowski przestrzega przed brytyjską odmianą koronawirusa

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości