Newsy

Czy noszenie podwójnych maseczek ma sens? Dr Grzesiowski: "Zalecenie podyktowane jest obawą o nowe warianty COVID-19"

Newsy

Czy noszenie podwójnych maseczek ma sens? Dr Grzesiowski: "Zalecenie podyktowane jest obawą o nowe warianty COVID-19"

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zaleca, aby nosić dwie maseczki. W ocenie badaczy takie "podwójne zamaskowanie" ma jeszcze lepiej chronić przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Czy faktycznie w ten sposób zyskujemy lepszą ochronę? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Czy noszenie dwóch maseczek ma sens?

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób zaleca noszenie dwóch maseczek jednocześnie. Takie podwójne zamaskowanie ma w ponad 90 proc. chronić przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Czy faktycznie tak jest?

- Zalecenie to dotyczy przede wszystkim maseczek jednowarstwowych, czyli tych najprostszych bawełnianych, które filtrują tylko w niewielkim stopniu. Jeśli połączymy taką maseczkę, np. z tą chirurgiczną stopień bezpieczeństwa podnosi się do ok. 90 proc. To zalecenie podyktowane jest przede wszystkim obawą o nowe warianty koronawirusa - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

Niestety noszenie dwóch maseczek może bardzo utrudniać oddychanie, dlatego specjalista poleca noszenie maseczek trójwarstwowych, które mają warstwę filtracyjną, chirurgicznych lub wyposażonych w filtr FP2.

- Jeśli mamy dostęp do dobrych maseczek trójwarstwowych nie musimy używać podwójnych - dodał dr Grzesiowski.

Trzeba jednak pamiętać, że żadna maseczka nie zapewni nam ochrony, jeśli nie będzie używana prawidłowo. Specjalista podkreślił, że internetowe metody, które mają poprawić skuteczność maseczki nie działają.

- Proponuje nie kombinować nic przy maseczce, tylko kupić maseczkę dobrej jakości i nosić ją zgodnie z instrukcją - dodał.

Jak długo można nosić maseczkę?

Maseczka - w zależności od tego, z czego powstała - zapewnia ochronę tylko przez pewien czas. Ta wykonana z bawełnianego materiału "działa" przez dwie godziny, chirurgiczna do 4 godzin, maseczki z filtrem FP2 do 8 godzin, natomiast maseczki FP3 - chronią nawet do 12 godzin.

Warto podkreślić, że maseczka to jedna z najskuteczniejszych form ochrony przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Choć oddychanie w nich niektórym sprawia kłopoty, to ich noszenie nie jest niebezpieczne. Nie ma żadnych badań, które sugerowałyby, że maseczki mogą powodować jakieś problemy ze zdrowiem. Kłopoty mogą się pojawić wtedy, gdy używamy ich nieprawidłowo.

- Jeśli maseczka jest zanieczyszczona i noszona zbyt długo narażamy się na powikłania. Mogą się pojawić np. problemy skórne - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl. 

Zobacz także:

Potrącone przez samochód kolarki walczą o powrót do zdrowia. "Jak tylko staniemy na nogi, na pewno pójdziemy na rowery"

"Jeśli będziemy łamać zasady, czeka nas smutek kolejnego lockdownu". Dr Grzesiowski przestrzega przed brytyjską odmianą koronawirusa

Operacje plastyczne gwiazd. Szczególnie dwie z nich wiodą prym w korygowaniu ciała i twarzy

Co sądzisz o tym artykule?
62
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0