Gwiazdy

Sanja Ilić nie żyje. Uczestnik Eurowizji przegrał walkę z koronawirusem

Gwiazdy

Koronawirus
Moment RFzhangshuang/GettyImages

Zmarł Sanja Ilić - serbski muzyk, który wraz z zespołem Balkanika reprezentował swój kraj na Eurowizji w 2018 roku. Przyczyną śmierci były komplikacje po zakażeniu koronawirusem.

W niedzielę, 7 marca 2021 roku z powodu powikłań po COVID-19 zmarł Sanja Ilić - muzyk, kompozytor i reprezentant Serbii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 . Miał 69 lat.

Zespół Balkanika żegna swojego założyciela

Na Instagramie zespołu Balkanika, którego założycielem był Ilić, pojawiło się wzruszające pożegnanie.

– Nie ma słów, aby opisać smutek i ból spowodowany odejściem naszego Sanji. Był wspaniałym człowiekiem, niezwykłym artystą, kolegą, przyjacielem. Bezgranicznym wsparciem i wzorem do naśladowania. Sanja, spoczywaj w pokoju. Twoja Balkanika – czytamy.

Sanja Ilić był związany z muzyką od najmłodszych lat. Jako 12-latek skomponował piosenkę dla serbskiego piosenkarza Dragana Lakovicia. W latach siedemdziesiątych XX w. był członkiem jugosłowiańskiego rockowego zespołu San, a w 1982 roku skomponował utwór "Halo, Halo", który w wykonaniu Aska reprezentował Jugosławię na Eurowizji.

Sanja Ilić i Balkanika na Eurowizji

W 1998 roku z inicjatywy Sanji powstał zespół Balkanika, który za swój cel postawił sobie dbanie o tradycje serbskiej muzyki średniowiecznej i bizantyjskiej , a także jej unowocześnienie i promowanie na świecie.

Ilić napisał i wyprodukował piosenkę "Nova Deca", z którą zespół Balkanika reprezentował Serbię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Zajęli 19. miejsce, a wygrała Netta z Izraela. Reprezentujący wówczas Polskę Gomee i Lukas Meijer nie zakwalifikowali się do finału.

Zobacz wideo: Szczepienia przeciw COVID-19. Na jak długo zyskujemy odporność?

Zobacz też:

Gorączka i ból mięśni po szczepionce przeciw COVID-19. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W pewnym wieku kobiety stają się "niewidzialne". Jak temu zaradzić?

Życie 13-latka, za którym wstawiał się dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau zagrożone

Autor: Kamila Glińska

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości