Gwiazdy

Roman Polański usunięty z Francuskiej Akademii Filmowej. "Francuskie kino zdecydowało się w pełni szanować parytet"

Gwiazdy

Aktualizacja:
x-news
Roman Polański

Reżyser Roman Polański nie jest już członkiem walnego zgromadzenia Francuskiej Akademii Filmowej. Gremium to przyznaje co roku prestiżowe nagrody Cezary. Oprócz polskiego reżysera usuniętych z niego zostało jeszcze 17 innych honorowych członków. Laureat Oscara za "Pianistę" jest oskarżany o przemoc seksualną i znalazł się w ogniu krytyki części środowiska filmowego we Francji.

Roman Polański wśród usuniętych z walnego zgromadzenia Akademii Cezarów

W połowie września Akademia Sztuki i Techniki Filmowej zaprezentowała listę członków nowego walnego zgromadzenia. Lista ta wzbudziła kontrowersję w środowisku filmowym, ponieważ zawierała m.in. nazwisko Romana Polańskiego. Jego współpracownicy informowali wtedy, że reżyser nie pojawi się na walnym zgromadzeniu Akademii i "nie planuje tego robić w przyszłości".

Teraz Akademia zlikwidowała możliwość otrzymania członkostwa honorowego "z mocy prawa" (de iure). Nowe rozporządzenie uderza w Polańskiego, oskarżanego o przemoc seksualną przez kilka kobiet i krytykowanego przez część środowiska filmowego we Francji.

Od 10 listopada Polański nie jest więc już członkiem walnego zgromadzenia, podobnie jak m.in. producenci Margaret Menegoz, Alain Terzian, Thomas Langmann czy Alain Rocca oraz reżyserzy Costa-Gavras i Regis Wargnier.

Walne zgromadzenie stowarzyszenia będzie się teraz składać tylko ze 164 członków wybranych 'demokratycznie i równo' przez członków Akademii

- podano w oświadczeniu.

Zgromadzenie będzie liczyło 82 mężczyzn i 82 kobiety.

Akademia Cezarów bez Romana Polańskiego

Zmian w regulaminach francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej domagały się działaczki feministyczne.

Jeśli są niesprawiedliwe, możemy zmienić statuty

– oświadczyła we wrześniu rzeczniczka stowarzyszenia feministycznego Dare Celine Piques.

Francuskie kino zdecydowało się w pełni szanować parytet i demokrację

– skomentował zmiany na Twitterze producent Marc Missonnier.

Roman Polański krytykowany przez feministki

Akademia znalazła się w ogniu krytyki organizacji feministycznych po ogłoszeniu 12 nominacji do nagrody Cezara dla filmu Polańskiego "Oficer i szpieg".

Zarząd Akademii podał się do dymisji 14 lutego - na dwa tygodnie przed galą rozdania nagród. W oświadczeniu podkreślono, że decyzję o dymisji podjęto, aby uspokoić atmosferę wokół nominacji i aby "Cezary pozostały wielkim świętem kina".

Nieobecny na gali reżyser był wielokrotnie piętnowany na ceremonii rozdania nagród. Prowadząca uroczystość Florence Foresti nawiązywała do oskarżeń wysuwanych wobec Polańskiego, a przed galą organizacje feministyczne zorganizowały protesty.

"A nagrodę Cezara dla najlepszego gwałciciela otrzymuje…". Protest przeciw nominacjom dla filmu R. Polańskiego. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Kate Winslet żałuje współpracy z Romanem Polańskim i Woodym Allenem. "Co ja sobie myślałam?"

Rodzina, która ocaliła Romana Polańskiego. "Ryzykowali swoim życiem i swoich dzieci"

Minęło 50 lat od morderstw dokonanych przez sektę Charlesa Mansona w willi Polańskiego

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości