Gwiazdy

Kobiece role, które na zawsze zmieniły historię kina. Te filmy warto zobaczyć

Gwiazdy

Jak co piątek, Anna Wendzikowska zaproponowała filmy, które warto obejrzeć w weekend. Tym razem wzięła pod lupę kobiece postaci, które na zawsze zmieniły bieg historii kina. Kim są bohaterki światowych produkcji i czym nas inspirują?

Kobiety od lat walczą o równouprawnienie. W świecie filmowym nieraz musiały udowadniać, że zasługują na rolę superbohaterki albo mogą zarabiać tyle, co ich koledzy po fachu. Oto pionierki, o których warto wiedzieć:

Julia Roberts w "Erin Brockovich"

- Był taki moment na przełomie lat 90. i 2000., kiedy poszczególni aktorzy po kolei przekraczali magiczną barierę 20 mln za film. Początkowo byli to mężczyźni, ale... pojawiła się Julia Roberts, która jako pierwsza wynegocjowała magiczną 20-stkę za film "Erin Brockovich". Ten ruch opłacił się i jej, i producentom, bo film zarobił wielkie pieniądze. Ona nie dość, że je zarobiła, to jeszcze dostała Oscara za tę rolę – wyjaśniła Anna Wendzikowska.

Produkcja oparta jest na prawdziwej historii aktywistki. Kobieta przyczyniła się do wytoczenia procesu firmie, która zatruwała chromem mieszkańców miasteczka Hinkley.

Postać Wonder Woman

Kolejnym przełomowym momentem w historii kina było udowodnienie, że kobiety również mogą zagrać w produkcjach o superbohaterach. Wcześniej myślano, że role w nich przewidziane są wyłącznie dla mężczyzn. Natomiast Gal Gadot jako Wonder Woman zawojowała świat.

Kathryn Bigelow - jedyna reżyserka, która otrzymała Oscara

Kathryn Bigelow jest jedną z pięciu kobiet kiedykolwiek nominowanych do Oscara za najlepszą reżyserię. Do tej pory jako jedyna kobieta otrzymała tę nagrodę. Przepustką był film "The Hurt Locker. W pułapce wojny".

- Jest taką osobą, która przeciera szlaki. Bo wciąż kobiet-reżyserek – brakuje – stwierdziła Wendzikowska.

W przypadku świata aktorskiego rzecz ma się inaczej. Meryl Streep ma na koncie 21 nominacji oraz 3 Oscary za: " Żelazną damę ", "Wybór Zofii" oraz " Sprawę Kramerów ". Tym samym nie tylko pokonała swoje koleżanki po fachu, ale i kolegów.

A jaka rola w "Przeminęło z wiatrem" zmieniła bieg historii? Za jaki film pokochaliśmy Jennifer Lopez? Zobacz całą rozmowę z Anią Wendzikowską.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości