Gwiazdy

Diego Maradona za życia stał się legendą. "Ludzie traktowali go jak Boga"

Gwiazdy

Aktualizacja:

Diego Maradona jest ciągle opłakiwany przez fanów na całym świecie. Jego śmierć była ciosem nie tylko dla kibiców piłki nożnej, ale także dla wielbicieli popkultury. W studiu Dzień Dobry TVN gościli Piotr Dumanowski - dziennikarz sportowy oraz Michał Listkiewicz - sędzia piłkarski, którzy nie mają wątpliwości, że Maradona jeszcze za życia stał się legendą.

Diego Maradona - kiedy zmarł?

Piłkarz zmarł w środę 25 listopada. Miał 60 lat. Jak poinformował argentyński serwis "Clarin": Maradona zmarł z powodu zatrzymania krążenia i oddechu. Na początku listopada piłkarz przeszedł operację mózgu, co mogło się przyczynić do jego śmierci.

Diego Maradona był żywą legendą

Maradona uważany jest za jednego z najlepszych graczy w historii sportu. Został wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku, a przez większość życia zdobywał wielkie trofea zarówno z reprezentacją Argentyny, jak również z innymi klubami piłkarskimi, w których grał.

- Był najbardziej legendarny, najbardziej mityczny. To, co dzieje się teraz na świecie to pokaz tej miłości do Diego. Trudno powiedzieć, kim był piłkarz Maradona, kim był człowiek Maradona, bo był człowiekiem o wielu twarzach - powiedział w Dzień Dobry TVN Piotr Dumanowski, dziennikarz i komentator sportowy.

- Diego Maradona upadał wielokrotnie, czyli wychodziła jego ciemna strona. Dlatego właśnie stał się idolem, bo gdy trafił do Neapolu, ludzie mogli widzieć w nim samych siebie. W Argentynie, czy Neapolu traktowali go jak Boga - dodał ekspert.

Diego Maradona najlepszym piłkarzem wszechczasów?

- Diego Maradona jest przyczynkiem do dyskusji odwiecznej, za co cenić artystę. Za dzieła, czy za życie. On był artystą, dlatego w jego przypadku takie rozważania są zasadne. Dla mnie był największym piłkarzem w historii - powiedział Paulinie Krupińskiej i Damianowi Michałowskiemu, Michał Listkiewicz, sędzia piłkarski i działacz sportowy.

- Z Diego miałem osobiste przeżycie, kiedy był trenerem reprezentacji Argentyny w 2010 r. Przed meczem poprosiłem go o autograf na koszulce - pochwalił się w studiu nasz gość.

Kariera Diego Armando Maradona

Diego Armando Maradona urodził się 30 października 1960 w Lanús. Był argentyńskim piłkarzem i trenerem piłkarskim. Maradona zadebiutował w Argentinos Juniors 20 października 1976 roku i grał w tym klubie do 1981 roku, kiedy podpisał kontrakt z innym stołecznym klubem - Boca Juniors. Nazywano go "El Diez" ("Dziesiątka") i "Pelusa" ("Puszek"). Był jednym z najzdolniejszych piłkarzy XX wieku. Był mistrzem na mistrzostwach świata juniorów w 1979 r. W 1986 z reprezentacją Argentyny został mistrzem świata, w 1990 wicemistrzem świata na mundialu. Grał z numerem 10.

Po zakończeniu kariery sportowej związał się z telewizją. Prowadził program La Noche del 10, emitowany przez Canal 13. Był też wiceprezesem Comisión de Fútbol Atlético Boca Juniors, selekcjonerem seniorskiej reprezentacji Argentyny, z którą wywalczył awans do Mistrzostw Świata 2010 w RPA, a w turnieju finałowym awansował do ćwierćfinału.

W 2000 roku wydał autobiografię zatytułowaną "El Diego", napisaną we współpracy z Danielem Arcuccim i Ernesto Cherquisem Bialo.

W 2004 roku, z okazji stulecia FIFA, Maradona wraz z brazylijskim piłkarzem Pelém, został wybrany najwybitniejszym piłkarzem wszech czasów.

Jakub Kamiński/East News

Paulina Krupińska-Karpiel w koszulce podpisanej przez Diego Maradonę.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości