Gwiazdy

Asia Argento świętuje 45. urodziny. Historia Włoszki, o której mówił cały świat

Gwiazdy

Asia Argento

Aktorka, reżyserka i kobieta, która przez wielu uważana jest za skandalistkę. Asia Argento oskarżyła Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne. Potem, sama została posądzona o ten czyn. Jak było naprawdę?

Asia Argento - życiorys

Urodziła się w 1975 roku w Rzymie. Aktorstwo odziedziczyła w genach. Tata, Dario Argento jest słynnym reżyserem, a mama, Daria Nicolodi, aktorką.

Mój ojciec kręcił horrory, a moja matka zawsze była w nich zabijana – ale moje dzieciństwo nie było tak ekstremalne, jak moglibyście myśleć

- mówiła po latach.

Debiut filmowy zaliczyła już w wieku 9 lat. Zagrała wówczas w miniserialu telewizyjnym. Kolejne lata przyniosły nowe, filmowe role. W wieku 21 lat miała ich już na koncie 14.

W latach 90. ubiegłego wieku dwukrotnie uhonorowana została nagrodami David di Donatello, czyli włoskimi odpowiednikami Oscarów. Po raz pierwszy - dla najlepszej aktorki – za rolę niepełnosprawnej fizycznie dziewczyny w filmie "Perdiamoci di vista!" Carla Verdone, zaś po raz drugi za występ w wyreżyserowanej rok wcześniej przez Petera Del Montego produkcji "Towarzyszka podróży", w której wcieliła się w zbuntowaną nastolatkę, podróżującą z emerytowanym nauczycielem akademickim. Oprócz grania Asia Argento pisze scenariusze i reżyseruje filmy. Niestety, największą sławę przyniosły jej skandale. Jakie?

Asia Argento oskarża Weinsteina

10 października 2017 roku w amerykańskim tygodniku "The New Yorker" ukazał się obszerny artykuł, zawierający relacje siedmiu kobiet dotyczące napastowania i ataków seksualnych, jakich miał się względem nich dopuścić producent filmowy, Harvey Weinstein. Wśród poszkodowanych znalazła się także Asia Argento. Aktorka wyznała, że Weinstein zgwałcił ją w pokoju hotelowym, kiedy miała 26 lat. We Włoszech została publicznie skrytykowana za to, że opowiedziała otwarcie o tych wydarzeniach. Tym samym zdecydowała się wyjechać z kraju, stwierdziwszy, że jej ojczyzna jest " zbyt daleko za resztą świata" w kwestiach postrzegania kobiet i ich praw.

Wrócę, gdy sytuacja się poprawi i w spokoju będzie można walczyć razem z innymi kobietami

- mówiła.

Podczas gali kończącej 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, w maju 2018 roku, wygłosiła przemówienie, w którym stwierdziła, że w 1997 r., na 50. edycji festiwalu została zgwałcona przez Harveya Weinstein. Samo wydarzenie nazwała miejscem polowań producenta.

Asia Argento oskarżona o molestowanie seksualne

W 2017 roku amerykański aktor młodzieżowy, Jimmy Bennett zamierzał pozwać Asię Argento o odszkodowanie w wysokości 3,5 miliona dolarów za problemy natury psychicznej i finansowej, jakich miał doświadczył wskutek ataku seksualnego ze strony aktorki. Do czynu miało dojść w 2013 roku, dwa miesiące po 17. urodzinach Bennetta. Aktorka miała wówczas 37 lat. We wrześniu 2018 r. adwokat Asi Argento przyznał, że jego klientka miała kontakt seksualny z Jimmym Bennettem. Stwierdził jednak, że to ona została przez niego "zaatakowana seksualnie". Partner aktorki, Anthony Bourdain zapłacił "haracz" w wysokości 250 tys. dol. z uzgodnionych 380 tysięcy dolarów. Mówiono później, że Argento zależało, by Jimmy milczał. Ona tłumaczyła to inaczej.

Chcieliśmy, żeby zniknął z naszego życia

- powiedziała aktorka, gdy prawda o pieniądzach wypłaconych młodemu aktorowi, wyszła na jaw.

W wyniku oskarżeń Asia Argento została zwolniona z włoskiego programu "X-Factor", w którym była jurorką.

Asia Argento – śmierć ukochanego

Asia Argento była związana z 17 lat starszym Anthonym Bourdainem, amerykańskim szefem kuchni. Para miała poznać się w Rzymie podczas nagrań do programu Anthony'ego. Ich związek, zakończyła samobójcza śmierć mężczyzny, o którą Argento była później obwiniana. W wywiadzie, którego udzieliła "DailyMail TV" opowiedziała o swoich odczuciach i pustce, którą jej ukochany pozostawił po sobie.

Złość. Teraz ta złość trzyma mnie przy życiu. Inaczej ta desperacja wydawałaby się nie mieć końca Byłam wściekła, że mnie zostawił. Wściekła, że porzucił moje dzieci. To uczucie zastąpiła… bezradność

- wyznała.

20 września Asia Argento kończy 45 lat.

Zobacz też:

Sztuczna inteligencja wybrała odtwórcę losów Jamesa Bonda. Już wiadomo, kto będzie następcą Daniela Craiga

Maciej Musiał na festiwalu Mastercard OFF Camera. "Oceniajmy filmy czule"

Kulisy serialu "Usta usta". Jaka atmosfera panowała na planie?

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości