Gwiazdy

Matylda Damięcka stworzyła grafikę na 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. "Łapie za serce i wywraca je na drugą stronę"

Gwiazdy

Matylda Damięcka uczciła 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Opublikowała w mediach społecznościowych grafiki, które chwytają za serce. "Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?" - zacytowała Baczyńskiego.

Matylda Damięcka to ceniona artystka i graficzka, która za pośrednictwem swojej twórczości komentuje polską rzeczywistość i wydarzenia ze świata. Punktem przełomowym w jej karierze była ilustracja, która stała się symbolem wydarzeń w Gdańsku podczas finału WOŚP, gdzie przebywający na scenie Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem.

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wymowne grafiki Matyldy Damięckiej

Prace graficzki charakteryzują się minimalistyczną formą, ale emocje, które wzbudzają, są często bardzo silne. Tak jest w przypadku chociażby jej ostatnich trzech grafik, które stworzyła na 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Artystka opatrzyła je cytatem z utworu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pod tytułem "Elegia o... [chłopcu polskim]".

Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

- zacytowała i dodała wymowne "44".

Grafiki trafiły do serca Polaków. "Jak zwykle minimalizm, który chwyta za serce i wywraca je na drugą stronę...", "Posługujesz się niesamowicie pięknym, skromnym, a przy tym bardzo wymownym językiem", "Naprawdę mocne!" - czytamy.

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17. Powstańcy prowadzili walkę przez 63 dni, skapitulowali w nocy z 2 na 3 października 1944 r. Zginęło od 150 do 200 tys. cywili i 16 tys. polskich żołnierzy. Rola kobiet w narodowym zrywie jest nieoceniona. W sobotę o godz. 17, w godzinę "W", stolica odda hołd powstańcom i powstańczyniom warszawskim.

Zobacz także:

Jerzy Matuszkiewicz nie żyje. Jego piosenki śpiewała cała Polska

Znani artyści, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim: Kwiatkowska, Niemczyk, Łapicki. Kto jeszcze?

Gdzie jest burza 1.08 - radar pogodowy NA ŻYWO. IMGW ostrzega: "mogą pojawić się trąby powietrzne"

Zobacz wideo: "Nie byłoby niepodległej Polski, gdyby nie przelana krew powstańców". Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości