Najmłodsza burmistrzyni w Afganistanie o tragicznej sytuacji miejscowych kobiet: "Czekam, aż mnie zabiją"

Kobiety w Afganistanie
David Sacks / Getty Images
Źródło: The Image Bank RF
Zarifa Ghafari, burmistrzyni afgańskiego miasta Majdan Sharh i obrończyni praw kobiet, opisała, jak wygląda sytuacja w kraju opanowanym przez talibów. Działaczka jest przekonana, że został już na nią wydany wyrok śmierci.

Sytuacja kobiet w Afganistanie

Talibowie stanęli u bram Kabulu w niedzielę (15.08) rano. Po opuszczeniu kraju przez amerykańskie wojska, rząd okazał się bezsilny. Wkrótce świat obiegły dramatyczne nagrania, pokazujące ludzi usiłujących wydostać się z kraju, w którym zapanował chaos. Wśród nich największe emocje wzbudził się film, przedstawiający tłum usiłujący dostać się na pokład kołującego samolotu.

Przejęcie przez talibów kontroli nad krajem oznacza dramat dla żyjących w Afganistanie kobiet. W mediach pojawiają kolejne doniesienia o tym, że Afganki mieszkające na terenach opanowanych przez fundamentalistów są zmuszane do porzucania posad czy rezygnowania ze studiów. Marcin Woroch, korespondent "Faktów" TVN, relacjonował, że na kabulskich ulicach nie można już zauważyć kobiet, a mężczyźni pojawiają się wyłącznie w tradycyjnych strojach.

Zarifa Ghafari o władzy talibów

Zarifa Ghafari jest burmistrzynią afgańskiego miasta Majdan Sharh. Mówi otwarcie, że przejęcie przez talibów władzy, dla walczących o swoje prawa kobiet jest równoznaczne z wyrokiem śmierci. Postrzegana jako symbol afgańskiej emancypacji pierwsza kobieta na stanowisku burmistrza, powiedziała w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild", że szuka drogi ucieczki z kraju, jest bowiem przekonana, że jeśli pozostanie w Afganistanie, zostanie zabita.

- Siedzę i czekam, aż przyjdą. Nie ma nikogo, kto mógłby pomóc mi i mojej rodzinie. Po prostu siedzę z najbliższymi i i mężem - powiedziała w rozmowie z serwisem inews.com.uk. - Przyjdą po ludzi takich jak ja i zabiją mnie. Nie mogę opuścić rodziny. A poza tym gdzie bym poszła - dodała.

Jest oczywiste, że wraz z dojściem do władzy talibów, powróci skrajnie patriarchalny system, zakładający całkowitą zależność kobiet od mężczyzn, które np. nie będą mogły korzystać z opieki medycznej bez męskiego pozwolenia i eskorty. Dziesięciolecia wyniszczającej wojny sprawiły, że Afganistan przoduje w rankingach najgorszych miejsc do życia. Wszystko wskazuje, że umęczony naród czeka kolejny, bardzo bolesny krok wstecz.

Zobacz wideo: Powstańcy i aktorzy łączą siły dla dzieci

Dzień Dobry Wakacje 

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości