Gorące tematy

Kobieta, której mąż odciął dłonie, dostanie odszkodowanie

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
TVN24
Margarita Graczowa dostanie odszkodowanieod Rosji po tym jak mąż odciął jej dłonie siekierą

Margarita Graczowa została zaciągnięta do lasu, gdzie mąż odciął jej dłonie. Kobieta ma dostać 370 tysięcy euro odszkodowania od Federacji Rosyjskiej. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że przemoc domowa wobec kobiet w Rosji ma miejsce na "oszałamiającą skalę".

Mąż odciął jej dłonie

Mąż odciął dłonie Margaricie Graczowej w grudniu 2017 roku. Kobieta została zaciągnięta do lasu, gdzie mężczyzn pozbawił ją dłoni siekierą. Przed tym zdarzeniem informowała ona policję, że jej mąż jest agresywny, jednak nie otrzymała pomocy.

Lewą dłoń kobiety znaleziono w lesie i przyszyto z powrotem. Dzięki kampanii crowdfundingowej kobiecie założono protezę prawej ręki. Były już mąż Graczowej został skazany na 14 lat więzienia. Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazuje, że przypadek Graczowej jest przykładem na to, że Rosja nie reaguje na przypadki przemocy domowej. Państwo zostało także wezwane do zdefiniowania przemocy domowej i do penalizowania sprawców.

Zobacz wideo: Prawa człowieka

Prawa człowieka

Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw CzłowiekaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Graczowa dostanie 370 tysięcy euro odszkodowania

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja musi zapłacić odszkodowania nie tylko Margaricie Graczowej, ale również trzem innym kobietom, które padły ofiarami brutalnych ataków. W 2017 roku Rosja złagodziła prawo, tym samym wprowadzając lżejsze kary za dopuszczenie się przemocy domowej. Pierwsze w danej rodzinie przestępstwa, w wyniku, których ofiara nie wymagała hospitalizacji, nie są traktowane jako te kryminalne.

Kobiety wcześniej zgłaszały się po odszkodowania, ale ich roszczenia były odrzucane. Wiceminister Michaił Galperin tłumaczył, że państwo nie powinno być pociągane do odpowiedzialności za jednostkowe przypadki przemocy domowej.

Więcej przeczytasz na TVN24.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Yuttana Jaowattana/Getty Images

Pozostałe wiadomości