Profilaktyka zdrowia

Czy otyłość można leczyć hormonami? "Jeżeli są wskazania, to tak"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czy hormonalne leczenie otyłości jest skuteczne?

Otyłość wymaga specjalistycznego leczenia. Od pewnego czasu mówi się, że w walce z nią pomocna może być terapia hormonalna. Kiedy wskazane jest jej stosowanie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny.

Jak leczyć otyłość?

Otyłość lub nadwagę ma coraz więcej osób. Problem ten w równym stopniu dotyka dorosłych, jak i dzieci. - Otyłość to choroba. Bardzo często ciągnie za sobą dodatkowe choroby i doprowadza do tego, że nasz organizm funkcjonuje ciężko. Jeżeli mówimy o leczeniu, to musimy pamiętać, że wchodzi tutaj kilka składowych. Styl życia to jest często za mało, ale musimy pamiętać, że to jest podstawa. Otyłość będzie ciężka zarówno pod względem funkcjonowania dietetycznego, czy żywieniowego i aktywności fizycznej, ale też ma poważne skutki psychologiczne i właśnie ogólnozdrowotne. Musimy tutaj zadbać o każdą z tych płaszczyzn - mówiła w Dzień Dobry TVN dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny.

Bardzo często zdarza się, że wprowadzenie diety i aktywności fizycznej nie daje efektów. W takich sytuacjach rozważa się leczenie farmakologiczne. - Ogólnie jest takie podejście, że osoby, które mają nadwagę, czyli BMI powyżej 27. i już mają choroby towarzyszące, to jest to wskazanie, aby wprowadzić leczenie farmakologiczne. U osób, u których tych zaburzeń dodatkowych nie ma, przy BMI powyżej 30. rozważamy wprowadzenie leczenia farmakologicznego - mówiła specjalistka.

Jej zdaniem takie podejście sprawia, że organizm chorego funkcjonuje lepiej, pacjent ma dobrą motywację do tego, żeby o siebie walczyć, bo widzi efekty.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Czy terapia hormonalna może pomóc w leczeniu otyłości?

Od pewnego czasu mówi się, że w leczeniu otyłości może pomóc terapia hormonalna. Ma ona polegać na przyjmowaniu przez chorego leku, który jest pochodną hormonu wytwarzanego w jelicie cienkim. Czy to dobry kierunek? - To zależy. Musimy pamiętać, że zanim wprowadzimy jakiekolwiek zmiany diety, czy stylu życia lub leczenie to zawsze musi być to poprzedzone dokładną analizą, wywiadem zdrowotnym, badaniami. Jeżeli są wskazania, to tak, takie leczenie można wprowadzić - mówiła specjalistka.

Hormon, o którym mowa wpływa na odczuwanie głodu i sytości. I choć kuracja jest bezpieczna, dla osób, które się kwalifikują do takiego leczenia, to pociąga ono za sobą pewne ryzyko. - Pacjenci często na fali uniesienia, że nie czują głodu, przestają jeść w ogóle lub jedzą bardzo mało, dlatego tak ważna jest, we wszystkich terapiach, kontrola specjalistów - dodała. Kto się kwalifikuje do takiego leczenia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości