Newsy

Rząd ogłasza nowe obostrzenia. Powrót do nauki zdalnej, zamknięte lokale i obowiązkowe szczepienia

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
tvn24.pl, gazeta.pl
Młodzi ludzie, pandemia, covid, koronawirus

Boże Narodzenie i początek Nowego Roku upłyną nam pod znakiem nowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Rząd zdecydował się na nie w związku z nowym wariantem omikron. Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują od 15 grudnia.

Boże Narodzenie 2021 - obostrzenia

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem władze planują zmiany w obostrzeniach. Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller we wtorkowej (7.12) rozmowie w TVP stwierdził, że informacje o sytuacji panującej w kraju są "bardzo niepokojące".

- Z jednej strony bardzo duża liczba zachorowań, a z drugiej strony duża liczba osób, które umierają, głównie osób niezaszczepionych, więc decyzje najprawdopodobniej zostaną ogłoszone, jeśli nie dzisiaj, to jutro - zapowiedział rzecznik rządu.

Nowe obostrzenia na święta

Rzecznik prasowy rządu zaprzeczył spekulacjom o wprowadzeniu lockdownu. - Szczegółów bym nie chciał przekazywać, ale to będą decyzje, które będą się wiązać z ograniczeniami - zmianą limitów i pewnymi działaniami ograniczającymi mobilność społeczną po to, aby rozwój choroby ograniczyć - zapowiedział Müller. Dodał, że osoby zaszczepione będą "zasadniczo wyłączone z tych ograniczeń".

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska, odnosząc się do wypowiedzi rzecznika rządu, powiedział w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski, że "te uzgodnienia jeszcze są dyskutowane, jaki mają mieć ostateczny kształt". Polityk stwierdził, że nowe obostrzenia będą prawdopodobnie obowiązywać na terytorium całego kraju. Dodał, że obostrzenia będą oparte o zalecenia Rady Medycznej.

Premier o obostrzeniach na święta

Premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej (6.12) został zapytany o sytuację epidemiczną w Polsce.

- Pierwszy zestaw wzmocnienia zaostrzeń przedstawił pan minister (zdrowia - przyp. red.) Niedzielski nie tak dawno temu. Jutro albo najpóźniej pojutrze przedstawimy drugi, między innymi taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, który będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron, bo rzeczywiście ten stan spraw przedstawia się niedobrze - przyznał szef rządu. Jak zaznaczył, "jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych".

Koronawirus Omikron dotarł do Europy
Koronawirus Omikron dotarł do Europy W państwach południowej Afryki wykryto nowy wariant konornawirusa - Omikron. Dostał się już do Europy. Co o mutacji wiedzą naukowcy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nauka zdalna w okresie świątecznym

Mając na uwadze rozprzestrzenianie się COVID-19 wśród dzieci i młodzieży rząd zdecydował się okresowy powrót do nauki zdalnej.

- Zdecydowaliśmy się, żeby te kilka dni, które poprzedzają ferie świąteczne, od 20 do 23 grudnia, ale także okres postferyjny, kiedy mamy święto Trzech Króli, będzie z nauką zdalną. 10 stycznia będzie powrót do normalnego trybu szkolnego - zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obostrzenia dla niezaszczepionych od 15 grudnia

Przed konferencją szef rządu zapowiedział "wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach".

- Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce - dodał Mateusz Morawiecki.

W ramach wspomnianych mechanizmów zdecydowano, że obniżone zostaną limity miejsc dla osób niezaszczepionych. - Dokonujemy zamiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów do 30 procent. Wszystkie miejsca, w których był limit 50 procent uczestnictwa, zostanie to zmienione do 30 procent. - potwierdził minister zdrowia.

- Od 15 grudnia obniżamy limity w w lokalach, restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitów może być tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych. - dodał wiceminister Waldemar Kraska. Takie same limity obowiązywać będą w kinach, teatrach oraz obiektach sportowych i sakralnych. Ponadto od 15 grudnia zamknięte zostaną kluby, dyskoteki i miejsca udostępniające miejsce do tańca, jednak limity te nie będą obowiązywały w Sylwestra - 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych do 100 klientów, z wyłączniem osób zaszczepionych. - dodał wiceminister.

Co więcej rząd pracuje nad projektem ustawy, która będzie umożliwiała pracodawcy wymaganie od pracownika okazania negatywnego wyniku testu. - Pracownicy będą mieli dostęp do darmowych testów. Nie będzie kierowania na domyślną kwarantannę po zleceniu. - wyjaśnił Adam Niedzielski.

Koronawirus. Obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup

Informacje o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej i wojska potwierdził podczas konferencji Minister Zdrowia. - Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązkowe szczepienia w grupach takich jak medycy, nauczyciele, służby mundurowe - powiedział Adam Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

Od 1 grudnia w Polsce obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Dotyczą one m.in. limitów obowiązujących w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

Więcej informacji na tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: tvn24.pl, gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Solskin/Getty Images

Pozostałe wiadomości