Newsy

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce. Co to znaczy?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gov.pl/dziennik.pl
Osoba trzymająca telefon w ręku

Podpisane zostało zarządzenie, które wprowadziło pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Dotyczy cyberprzestrzeni na terenie całego kraju. Związane jest to ze Szczytem Cyfrowym ONZ - IGF 2021, który rozpocznie się w Katowicach 6 grudnia. Czym jest stopień alarmowy ALFA-CRP i jakie są jego konsekwencje?

Na podstawie Ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, Prezesa Rady Ministrów może wprowadzić stopień alarmowy. Co to oznacza?

Czym jest stopień alarmowy ALFA-CRP?

Stopnie alarmowe ALFA-CRP wprowadzane są w sytuacji, kiedy istnieje zagrożenie wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym dla:

  • systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej,
  • teleinformatycznych systemów organizacji administracji publicznej.

Stopnie te wprowadza się również wtedy, kiedy zdarzenie o charakterze terrorystycznym dla wymienionych wyżej systemów miało miejsce wcześniej.

Zobacz wideo: Jak migranci trafiają na Białoruś

Jak migranci trafiają na Białoruś
Jak migranci trafiają na Białoruś Sytuacja na granicy między Polską a Białorusią wciąż się zaostrza. Tysiące migrantów ukrywa się w tamtejszych lasach, próbując przedostać się do UE. Źródło: Dzień Dobry TVN

Stopień ALFA-CRP jest najniższym stopniem alarmowych z czterech, które określone zostały w ustawie. Służy on przede wszystkim jako sygnał dla służb, które dbają o bezpieczeństwo oraz dla administracji publicznej, aby zachowała szczególną czujność. Administracja zobowiązana jest w takiej sytuacji do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa teleinformatycznych systemów. Instytucje te mają obowiązek monitorować oraz weryfikować, czy nie miało miejsce naruszenie bezpieczeństwa elektronicznej komunikacji. 

Do kiedy obowiązuje I stopień alarmowy ALFA-CRP?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego ALFA-CRP. Ma on charakter prewencyjny ze względu na odbywający się Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021, który po raz pierwszy ma miejsce w Polsce. Tegoroczny szczyt odbywa się w Katowicach w dniach 6-10 grudnia. To w tych dniach obowiązywać będzie alarm ALFA-CRP.

Celem szczytu jest dyskusja o rozwoju Internetu. Biorą w nim udział przedsiębiorcy, ustawodawcy, przedstawiciele świata nauki oraz organizacji pozarządowych. Hasło Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 to Internet United, czyli "otwarty, wolny i niepodzielny Internet, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami". 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gov.pl/dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości