Gorące tematy

Sukces polskiego fotografa. Zdjęcie Marka Misia wygrało konkurs Wiki Science Competition: "Prezentuje wyjątkową chwilę"

Gorące tematy

Daphnia

Wiki Science Competition to międzynarodowy konkurs, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki. W wyniku tego na całym świecie co roku tysiące zdjęć zasilają Wikimedia Commons, poszerzając zasoby wolnej wiedzy. Tegoroczną edycję wygrała fotografia rodzącej dafni, czyli drobnego wodnego zwierzęcia z grupy wioślarek. Zwycięską pracę wykonał Marek Miś.

Marek Miś zwycięzcą Wiki Science Competition

Fotografia rodzącej dafni (drobnego, wodnego zwierzęcia z grupy wioślarek, do których należy również lepiej kojarzona rozwielitka), autorstwa Marka Misia, wygrała w kategorii zdjęcia mikroskopowego.

Nagrodzone zdjęcie pokazuje moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę, uchwycony w powiększeniu 100x. Można je zobaczyć na stronie commons.wikimedia.org .

Praca ogniskuje w sobie wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest przy tym utrzymana w przepięknej palecie barw i, co zdecydowało o wygranej, prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję 'decydującego momentu' fotografii

- uzasadnili przedstawiciele jury.

Wikimedia Commons

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. W wyniku tego na całym świecie co roku tysiące fotografii zasilają Wikimedia Commons, poszerzając zasoby wolnej wiedzy.

Zdjęcie "Daphnia" Marka Misia to nie pierwsza polska fotografia, znajdująca się w zasobach multimedialnych Wikipedii, czyli w Wikimedia Commons, która została doceniona za granicą.

Rok temu w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako "Największy Konkurs Fotograficzny" na świecie, polska praca zajęła pierwsze miejsce, pokonując 200 tysięcy innych zdjęć z 48 krajów.

NASA opublikowała timelapse, na którym przedstawione są fotografie słońca wykonane przez satelitę naukowego Solar Dynamics Observatory. Film uczcił 10. rocznicę obserwacji słońca. Przez dekadę sonda wykonała 425 milionów zdjęć wysokiej rozdzielczości, co przekłada się na 20 milionów gigabajtów danych. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Pobudka o 4 rano i godzinne oczekiwanie - tak dla perfekcyjnego ujęcia poświęca się fotograf ptaków

Historie zamknięte w ręcznie szytych albumach. „To jest taka książka, która opowiada konkretne wspomnienie”

Latający fotograf i zdjęcia przypominające odległe planety. "Latanie daje mi wolność i oderwanie od spraw codziennych"

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości