- Najpiękniejsze zdjęcia to te wykonane o świcie lub też przed nim - mówi fotograf, Przemysław Pulka. O tej "złotej" dla fotografów godzinie można wykonać najpiękniejsze fotografie, nie płosząc przy tym ptaków, które wciąż jeszcze śpią. Jakie jeszcze rady ma dla nas mistrz w fotografowaniu ptaków?
Fotografując ptaki
Przemysław Pulka na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem zapasów, co bezpośrednio nie kojarzy się z ornitologią. Skąd więc u sportowca takie zainteresowanie ptakami?
Każdy sportowiec tak naprawdę interesuje się przyrodą. Często przecież pracujemy nad wydolnością, biegając w lasach. Pochodzę z małej miejscowości, gdzie często biegałem w terenie dzikim, a gdy nie miałem siły, kładłem się na mchu i słuchałem śpiewu ptaków, co utkwiło mi w głowie chyba do dzisiaj
- mówi Pulka. Pan Przemysław zakochał się w ptakach na dobre, dlatego w swoich "czatowniach" potrafi spędzić długie godziny, zanim wykona satysfakcjonujące go ujęcie.
Żeby zrobić bardzo dobre zdjęcie, czekam kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin. Jest to jednak uzależnione od gatunku, który chcę sfotografować. Czasami na wymarzone zdjęcie czeka się kilka miesięcy, a nawet lat
- powiedział w rozmowie z prowadzącymi Dzień Dobry TVN, Przemysław Pulka.
Fotografowanie ptaków - wymagająca pasja
Co na temat pasji Pana Przemysława mają do powiedzenia jego bliscy? Jak mówi sam fotograf, czuje wsparcie i dumę ze strony żony. Żeby nie oddalać się zbytnio od rodziny, Pulka wybudował czatownię blisko domu. W swoim własnym ogrodzie zaobserwował zresztą 80 gatunków ptaków. Wiele z nich jest pod ścisłą ochroną. Skąd wzięła się ta imponująca liczba?
Mieszkam na końcu miejscowości Nowe Żabno, gdzie jest dużo lasów, krzewów, pól i łąk. Na działce mam tez stawik - to wszystko przyciąga ptaki. Razem z żoną sadzimy również atrakcyjne dla ptaków rośliny. Tak choćby było w przypadku dudka
- kwituje Pan Przemysław.
Zobacz, jak i gdzie Przemysław Pulka fotografuje ptaki:
Dudki - jak o nie zadbać?
Co istotne dudków w Polsce było kiedyś zdecydowanie więcej, dlatego warto zadbać o dobro tych pięknych ptaków, tworząc budki lęgowe. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak do domu "zaprosić" jerzyki, i jak im pomóc w okresie lęgowym, budując domek. Wróćcie do naszego artykułu i zainspirujcie się. Nie pozwólmy, aby liczba pięknych ptaków w Polsce stale malała.
Zobacz także:
Jeże. Urocze i zupełnie pozbawione agresji. Jak im pomóc?
Tłuszczak u psa – przyczyny, objawy i leczenie. Co to jest tłuszczak?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Mierzejewska