Gorące tematy

"Pływacki patrol" chce nauczyć Polaków pływać. "U nas tonie 500 osób rocznie. Trzeba to zmienić"

Gorące tematy

Akcja "Pływacki patrol" została stworzona, aby nauczyć Polaków pływać. Wolontariusze - pływacy, trenerzy - edukują w tzw. "dzikich wodach". To wszystko dla naszego bezpieczeństwa, bo co roku w Polsce tonie około 500 osób.

Naucz się pływać dla bezpieczeństwa

Leszek Naziemiec stworzył akcję "Pływacki patrol". Ma ona za zadanie nauczyć Polaków pływać, bo jego zdaniem jest to jedyny sposób, żeby zatrzymać rosnącą liczbę utonięć w naszym kraju. Co roku statystyki są dramatyczne.

- U nas tonie bardzo dużo ludzi, 500 osób rocznie właściwie, co jest rekordem w Unii Europejskiej. Trzeba to zmienić - zaznacza ekspert.

Wolontariusze - pływacy, trenerzy, osoby związane z wodą - uczą pływać. Zgłosiło się ich 100 i każdy może odpowiedzieć na ogłoszenie, a następnie wziąć udział w lekcji.

- Jesteśmy w całej Polsce, bo np. jest ekipa w Ełku, w Dęblinie, w Bydgoszczy, w Krakowie, na Pomorzu Zachodnim. To są ludzie, którzy się do nas zgłosili, otrzymali piękną koszulkę i totalnie za darmo wychodzą na plażę. Najpierw to ogłaszają w Internecie albo w jakimś innym medium i proponują krótkie lekcje pływania - wyjaśnił pływak Leszek Naziemiec.

Lekcje trwają 20 minut. W jej trakcie instruktor sprawdza, na jakim etapie nauki jest osoba korzystająca, które elementy powinna doskonalić. Można się także dowiedzieć, od czego zacząć naukę. Pływanie to umiejętność, którą stale trzeba doskonalić, dlatego warto skorzystać z możliwości, które daje "Pływacki patrol".

Akcja "Pływacki patrol"

Akcja "Pływacki patrol" spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Uczestnicy, choć zaskoczeni możliwością bezpłatnej nauki, bardzo chętnie z niej korzystają. W trakcie 20 minut można uzyskać wiele cennych wskazówek.

- Jak jesteśmy w takim dzikim miejscu, gdzie ci ludzie są, mówimy wtedy: "chodźcie i tak się bawicie". Są zaskoczeni, ale bardzo pozytywnie - powiedział ekspert.

W trakcie takiej lekcji bardzo istotne jest też sprawdzenie umiejętności nurkowania. Osoba, która np. wypadnie z łódki, znajdzie się pod wodą i musi umieć poradzić sobie w stresującej sytuacji.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości