Pływanie kajakiem dwuosobowym to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Oczywiście przed wyprawą należy poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także najważniejsze rady dotyczące techniki pływania kajakiem. Wielu amatorów wodnych wypraw zadaje sobie pytanie, jak pływać kajakiem i czy wymaga to jakichś specjalnych umiejętności. Początkujący chętnie wybierają się na kursy prowadzone przez doświadczonych kajakarzy, ale wiele osób próbuje też samodzielnie nauczyć się tej nieskomplikowanej sztuki.
Jak pływać kajakiem? Podstawowe zasady
Pływanie kajakiem nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, dlatego co odważniejsi mogą spróbować swoich sił bez wcześniejszego szkolenia pod okiem doświadczonych kajakarzy. Jednak nawet oni powinni poznać najważniejsze zasady sterowania kajakiem oraz przepisy bezpieczeństwa w czasie pobytu na wodzie.
Technika pływania kajakiem obejmuje takie elementy jak wsiadanie i wysiadanie, przybijanie do brzegu, wiosłowanie, manewrowanie oraz omijanie przeszkód. Jedna z ważniejszych zasad, jakie musi zapamiętać każda osoba pływająca kajakiem, mówi o tym, aby wsiadać, odbijać i przybijać do brzegu zawsze pod prąd. Warto też pamiętać, że pływanie kajakiem dwuosobowym powinno wiązać się z podziałem ról, co oznacza, że sternik siada z tyłu, a osoba znajdująca się przed nim obserwuje otoczenie i informuje wiosłującego o zauważonych przeszkodach. Ważna jest także pozycja kajakarzy oraz sposób trzymania wiosła: należy siedzieć prosto i lekko trzymać wiosło, bez kurczowego ściskania, które powoduje jedynie zmęczenie i przyczynia się do powstawania odcisków na dłoniach.
Wybierając się na pływanie kajakiem , zawsze należy zabrać ze sobą kamizelkę ratunkową i ustalić sposób wysyłania sygnałów SOS. Przyjęło się, że najbardziej znaną metodą wzywania pomocy jest szybkie unoszenie ramion lub powolne wymachy wiosłem nad głową, a także wymachiwanie czymś czerwonym lub pomarańczowym (można także użyć kamizelki ratunkowej). Oczywiście warto zaopatrzyć się także w gwizdek, który doskonale sprawdzi się w krytycznej sytuacji.
Technika pływania kajakiem
Choć technikę pływania kajakiem dwuosobowym lub jednoosobowym jest dość łatwo opanować, warto to zrobić przed wyjazdem na pierwszy samodzielny spływ. Każda wyprawa powinna odbywać się pod okiem osoby, która ma już doświadczenie i wiedzę na temat pływania kajakiem. Błędy, które najczęściej popełniają początkujący kajakarze, to brawura, niedostosowanie trasy spływu do umiejętności, niezważanie na warunki pogodowe i ignorowanie rzeki. Wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę przed wyprawą.
Sterowanie kajakiem obejmuje umiejętność zmiany kierunku płynięcia, prędkości, omijania przeszkody, prawidłowego zagarniania wody wiosłem. Aby zmienić kierunek, wystarczy wiosłować mocniej tylko po jednej stronie kajaka lub zrezygnować z naprzemiennego wiosłowania i zagarniać wodę z jednej strony. Jeśli sterujący chce zmniejszyć prędkość lub zahamować, musi wiosłować wstecz. Nigdy nie należy płynąć dziobem na przeszkodę, zawsze trzeba ustawić kajak bokiem, odpychając się od niej np. ręką. Każdy wir wodny powinien być ominięty jak najszybciej, dlatego tak ważne jest obserwowanie otoczenia. Ważną umiejętność stanowi też prawidłowe wiosłowanie, które powinno polegać na zgarnianiu wody całym piórem wiosła, a następnie na jej odpychaniu.
O czym pamiętać, wybierając się na kajak?
Na początku najlepiej jest wybierać krótkie i łatwiejsze trasy. Prosty odcinek rzeki to doskonała okazja, by poznać odpowiedź na pytanie, jak pływać kajakiem. Trasa zbyt trudna, z dużą ilością przeszkód, może zniechęcić i stać się przyczyną frustracji początkującego kajakarza. Warto zadbać również o odpowiedni strój, nakrycie głowy, buty czy kremy z filtrem. Trzeba wziąć pod uwagę aktualnie panujące warunki pogodowe, ale również przewidzieć ich zmianę. Płynąc, nie można zapomnieć o zapasach wody oraz odpowiednio wyposażonej apteczce. Ważne dokumenty i telefon komórkowy należy trzymać w wodoszczelnym opakowaniu.
Pływanie kajakiem dwuosobowym będzie łatwiejsze, jeśli osoba cięższa, z większym doświadczeniem usiądzie z tyłu. Partner znajdujący się z przodu powinien wyznaczać tempo płynięcia, a siedzący z tyłu powinien zająć się sterowaniem. Odpowiedni dobór par pozwoli uniknąć nadmiernego zmęczenia po spływie kajakiem. Niezmiernie istotną kwestią jest także wcześniejsze poznanie odcinka trasy, która ma zostać przepłynięta. Należy zgromadzić wiadomości na temat trudności, jakie można napotkać na przepływanym fragmencie i możliwych niebezpieczeństwach. Taka wiedza pozwoli na lepsze przygotowanie się do spływu.
Zobacz też:
Kajakarki na medal. Polki wróciły z medalami z mistrzostw świata!
Katarzyna Glinka topless podczas spływu kajakowego
68-latek kajakiem przepłynął Atlantyk
Autor: Adrian Adamczyk