Gorące tematy

#OtwieramyKoncerty - branża artystyczna walczy o powrót na scenę. Do inicjatywy dołączają największe polskie gwiazdy

Gorące tematy

Aktualizacja:
Klaus Vedfelt/Getty Images

Ze względu na pandemię koronawirusa branża artystyczna została całkowicie zamrożona już w marcu. Od tamtej pory nie odbyły się żadne koncerty ani wydarzenia kulturalne. Kolejne etapy luzowania obostrzeń nie przyniosły muzykom nadziei na szybki powrót do normalności. Postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce i organizują akcję pod hasłem Otwieramy Koncerty.

Branża artystyczna zamrożona

Aktorzy i muzycy w czasie pandemii bardzo dotkliwie odczuwali skutki wprowadzonych obostrzeń. Ze względu na wszechobecną izolację odwołane zostały wszystkie wydarzenia, koncerty i festiwale. Polscy artyści nie zrezygnowali jednak ze swoich działań i sukcesywnie podejmowali nowe, ciekawe inicjatywy, których mogliśmy posłuchać np. z balkonu lub przez internet, z zacisza własnego domu. Muzycy występowali dla nas online nie tylko solowo, ale także podejmując liczne współprace . Tym samym udowodnili, że potrafią poradzić sobie w trudnych czasach i nie zapominają o swoich fanach, nawet gdy sytuacja jest bardzo napięta.

Gdy rząd rozpoczął odmrażanie gospodarki, artyści liczyli na uwzględnienie ich w planach "powrotu do normalności". Do tego jednak nie doszło, dlatego gwiazdy, wytwórnie i agencje wzięły sprawy w swoje ręce. Artyści zapowiedzieli gotowość, by rozpocząć współpracę nad wdrożeniem bezpiecznych procedur, które umożliwią powrót życia kulturalnego.

Na kanwie tego powstała akcja Otwieramy Koncerty #gramybezpiecznie. Na stronie głównej organizatorów, czyli przedstawicieli branży muzycznej działających w ramach Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich (w organizacji), czytamy:

Od kilku tygodni przyglądamy się działaniom rządu, czytamy aktualne rozporządzenia. Mamy wieloletnie doświadczenia i gotowość, by wspólnie z rządem podjąć współpracę przy opracowaniu i dalszym wdrażaniu procedur bezpiecznego uczestnictwa publiczności w wydarzeniach artystycznych

- głoszą przedstawiciele branży we wstępie.

#otwieramykoncerty - jak przyłączyć się do akcji?

Solidarność z przedstawicielami branży muzycznej można okazać, udostępniając w mediach społecznościowych hashtagi #gramybezpiecznie i #otwieramykoncerty lub stosując specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Do inicjatywy już przyłączyły się najpopularniejsze nazwiska polskiej sceny muzycznej, jak: Katarzyna Nosowska, Daria Zawiałow, agencja Kayax, Kuba Karaś, Anita Lipnicka, Mery Spolsky, Beata Kozidrak i wielu, wielu innych.

Artyści i pomysłodawcy akcji domagają się jasnych regulacji i przejrzystości przepisów dotyczących organizacji imprez w dobie pandemii koronawirusa. Postulaty zamieścili na swojej stronie internetowej.

Domagamy się przejrzystych zasad organizacji imprez artystycznych, a przede wszystkim domagamy się jasnej komunikacji! Obecne przepisy zawierają wiele błędów formalnych i wiele zapisów stoi w kolizji z zasadami organizacji imprez, przez co nadal nie możemy wrócić do pracy. Żądamy, aby wydarzenia artystyczne i koncerty mogły odbywać się na takich samych zasadach – np. mecze piłki nożnej mogą odbywać się na stadionach wypełnionych publicznością

- czytamy na otwieramykoncerty.pl.

Do tej pory artyści w Polsce po cichu znosili trudną sytuację. Teraz jednak walczą o powrót do pracy. Co istotne, nie na swoich zasadach, tylko na potencjalnych zasadach wypracowanych wspólnie z rządem w oparciu o zasady bezpieczeństwa. Mają więc na uwadze dobro fanów, przy równoczesnym odmrożeniu branży artystycznej. Wy także możecie dołączyć do akcji, wspierając polskich artystów w swoich mediach społecznościowych.

Zobacz także:

Przełomowy rok Majki Jeżowskiej „Nigdy się tak dobrze nie czułam”

Maciej Stuhr zaprosił do domu czeczeńską rodzinę. „Nagłośnienie pewnych tematów pozwala pomóc o wiele szerzej"

Czy wrócą obostrzenia? Minister Szumowski: "Polacy zapomnieli, że mamy pandemię koronawirusa"

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości