Newsy

Czy wrócą obostrzenia? Minister Szumowski: "Polacy zapomnieli, że mamy pandemię koronawirusa"

Łukasz Szumowski minister zdrowia

x-news

Newsy

Czy wrócą obostrzenia? Minister Szumowski: "Polacy zapomnieli, że mamy pandemię koronawirusa"

Łukasz Szumowski minister zdrowia

x-news

Czy w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem rząd planuje wprowadzenie obostrzeń? Minister zdrowia póki co nie widzi takiej potrzeby, choć jego zdaniem Polacy zapominają o utrzymaniu dystansu społecznego. - Jeżeli byłaby taka konieczność, będzie to dyskutowane na zespole zarządzania kryzysowego - dodał. Czy w walce z koronawirusem pomoże nowa technologia? 

Czy powrót obostrzeń będzie konieczny?

Łukasz Szumowski był pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej o to, czy rozważa powrót do obostrzeń, bo - jak mówił w porannej rozmowie w RMF FM:

 Polacy zapomnieli, że mamy pandemię koronawirusa

Podczas radiowego wywiadu minister zaznaczył też, że w tej chwili będziemy mieć raczej do czynienia z tendencją spadkową epidemii, ale będą się pojawiać wybuchy choroby w ogniskach. 

Będziemy mieli wolniej spadającą krzywą epidemiczną niż inne kraje, które miały gwałtowny wzrost

– przypomniał. Dodał jednak, że nie należy lekceważyć ognisk i stanowczo na nie reagować. 

W odpowiedzi na pytanie zadane podczas konferencji wyjaśnił, że jego zdaniem, w tej chwili nie ma konieczności ponownego wprowadzania obostrzeń. Dodał jednak:

Jeżeli byłaby taka konieczność, będzie to dyskutowane na zespole zarządzania kryzysowego

- podkreślił. 

Koronawirus na Śląsku 

Szumowski dopytywany o to, czy mimo wielu zachorowań na koronawirusa na Śląsku, sytuacja tam jest opanowana, powiedział:

Sytuacja na Śląsku jest na tyle opanowana, że wiemy, że transmisja wirusa była w pracy, na dole kopalni, stąd decyzja o przerwaniu łańcucha zakażeń. Trzy tygodnie na postojowe, wtedy kopalnie się czyszczą, górnicy wiedzą, czy są zdrowi, czy są chorzy i mogą bezpiecznie wrócić do pracy, bo ta praca jest wszystkim w Polsce bardzo potrzebna

Szef resortu zdrowia pytany o to, z czego wynika decyzja o poddaniu górników kwarantannie powiedział, że:

Obowiązek kwarantanny jest dla osób, które miały bezpośredni lub bliski kontakt z osobą chorą, a takich informacji ws. wszystkich górników nie mamy, w związku z tym nie są objęci kwarantanną
Sytuacja jest opanowana w cudzysłowie, ponieważ każda epidemia nie jest sytuacją łatwą do opanowania, chyba że będziemy mieli narzędzie w postaci aplikacji ProteGo Safe i opanujemy znacznie szybciej ogniska zachorowań 

- mówił Szumowski.

Aplikacja ProtrGo Safe i koronawirus

We wtorek szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że aplikacja ProteGO Safe jest już dostępna w wersji docelowej w sklepie Google Play, na urządzenia z systemem Android. Ma ona pomóc w precyzyjnym typowaniu osób, które powinny zostać objęte nadzorem sanitarnym.

Według ministra zdrowia, aplikacja ProteGo Safe to "bardzo dobre i szybkie narzędzie do zduszania wszystkich ognisk zachorowań na koronawirusa w zarodku".

Koronawirus w Polsce - rekordy zachorowań 

W poniedziałek zanotowano największą od początku epidemii liczbę 599 potwierdzonych nowych przypadków. 326 z nich wykryto w woj. śląskim. W weekend Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1151 nowych zakażeniach koronawirusem, z których 676 zanotowano na Śląsku. Zdecydowana większość dotyczyła górników i ich rodzin. 

Zobacz też:

Sukces polskiego badacza. Maciej Tarkowski uhonorowany przez prezydenta Włoch za walkę z koronawirusem 

Wizyta u rodziców, którzy ze względu na wiek są w grupie ryzyka. Czy konieczna jest kwarantanna przed odwiedzinami? 

Znamy aktualne wytyczne dla przedszkoli. Co się zmieniło?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
70
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
10.06.2020
matrix
farsa ta cała pandemia!!!!!
09.06.2020
Tofi
To powiedz ja Pan Szymowki rację polscy zapomnieli że dalej jest epidemia A to ludzie nie przestrzegają sami tak robią