Gorące tematy

Nowe wytyczne dla muzeów, bibliotek i uczelni artystycznych. Sprawdź, co się zmienia

Gorące tematy

Sylvain Sonnet/GettyImages

Możliwość zwiedzania grupowego w muzeach i prowadzenia zajęć stacjonarnych na uczelniach, szczególne zasady dla bibliotek oraz organizatorów imprez w zagrożonych koronawirusem strefach. To tylko niektóre aktualizacje wytycznych, które przygotowało ministerstwo kultury. Co jeszcze się zmienia?

Ministerstwo Kultury - nowe wytyczne

MKiDN zaktualizowało wytyczne dla instytucji kultury. Jak wskazuje resort, "aktualizacji przyświeca ograniczenie do minimum ryzyka zachorowania przy zachowaniu aktywności zawodowej i podczas korzystania z oferty kulturalnej".

W muzeach, pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego, wprowadzono możliwość zwiedzania grupowego (przy ograniczaniu liczebności osób), a także korzystania z multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem.

Dostępne mogą być również szatnie oraz przestrzenie gastronomiczne, handlowe i edukacyjne, mieszczące się w budynkach z zachowaniem reżimu sanitarnego właściwego tego rodzaju pomieszczeniom. Dopuszczona została także organizacja wydarzeń dla większych grup ludzi (wernisaży, finisaży, pikników, targów, przeglądów, konferencji naukowych, itd.) pod warunkiem przestrzegania przepisów dotyczących dopuszczalnej liczby uczestników

– poinformowało ministerstwo kultury.

Wydarzenia kulturalne - wytyczne MKiDN

Zmiany w organizacji wydarzeń kulturalnych związane są z podziałem na strefy ze względu na liczbę zachorowań na danym obszarze.

Organizatorzy imprez kulturalnych zobowiązani są do monitorowania aktualnej sytuacji związanej z wyodrębnieniem stref żółtej i czerwonej jako obszarów z dodatkowymi obostrzeniami i zastosowania się do wytycznych GIS.

Zgodnie z wytycznymi w strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji wydarzeń zarówno na zamkniętej, jak i na otwartej przestrzeni.

Natomiast w strefie żółtej imprezy mogą być organizowane z udziałem 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej oraz maksymalnie do 100 osób w plenerze.

W strefie zielonej zniesiony został limit osób uczestniczących w wydarzeniach na świeżym powietrzu, a wymagana bezpieczna odległość między uczestnikami została zmniejszona z 2 do 1,5 m

– czytamy w komunikacie resortu.

Koronawirus w Polsce - wytyczne dla bibliotek

Mimo ograniczeń epidemicznych biblioteki powinny działać w zakresie możliwym do realizacji w reżimie sanitarnym. Dodatkowe obostrzenia dotyczą placówek w strefach żółtych i czerwonych.

Rygorystycznie należy przestrzegać zakrywania ust i nosa przez bibliotekarzy i czytelników, stosować środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe przed wejściem do biblioteki oraz rygorystycznie przestrzegać zasady minimum 1,5 m dystansu społecznego we wszystkich przestrzeniach publicznych. Ponadto należy stale wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni (w tym toalety i korytarze, jeśli jest to możliwe)

– wskazuje MKiDN.

Dla bibliotek w strefie czerwonej nie rekomenduje się prowadzenia czytelni oraz wolnego dostępu do księgozbioru, a jedynie do wypożyczalni w zakresie zwrotów i wypożyczeń.

Zasadne jest wcześniejsze umówienie telefoniczne lub mailowe wizyty na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Zaleca się ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu (np. na ladzie bibliotecznej) użytkownika z bibliotekarzem

– wskazano.

W bibliotekach strefy czerwonej i żółtej nie rekomenduje się również organizacji wydarzeń i spotkań innych niż w formie online.

Wytyczne dla uczelni artystycznych

MKiDN podało także wytyczne dla uczelni artystycznych. Polecanym sposobem organizacji procesu kształcenia w semestrze zimowym 2020/2021 jest model kształcenia mieszanego (hybrydowego), w którym duża część zajęć jest realizowana na odległość, zaś pozostałe w formie bezpośredniej (stacjonarnej).

W przypadku realizacji zajęć w formie bezpośredniej uczelnie powinny zadbać o takie rozwiązania organizacyjne, które zminimalizują ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2, np. poprzez zmniejszenie liczebności grup, a także takie zmiany w planie zajęć, które nie pozwolą na jednoczesną kumulację zbyt dużej liczby osób

- informuje resort.

Zaleca również ograniczenie liczby osób uczestniczących w tegorocznej inauguracji roku akademickiego, którą można zorganizować w formie hybrydowej.

Ograniczona powinna być także liczba osób biorących udział w uroczystych posiedzeniach uczelnianych senatów w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom (dystans społeczny) i spełnić wymogi formalne, tj. zgodność z obowiązującymi przepisami prawa

– wyjaśniono.

Decyzję o formie prowadzenia praktyk zawodowych podejmują władze uczelni w porozumieniu z pracodawcami. Funkcjonowanie domów studenckich i bibliotek uczelnianych powinno być dostosowane do sytuacji, w jakiej znajduje się dana szkoła oraz do sytuacji epidemiologicznej regionu przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

„W jedności siła”. W Pekinie otwarto wystawę poświęconą medykom walczącym z koronawirusem. Obejrzyj wideo:

Zobacz też:

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce [aktualne dane]

Prokuratura oskarża kobietę, która zakażona koronawirusem pojechała na zakupy. Jaka kara jej grozi?

Koronawirus a powrót dzieci do szkół. Ekspert odpowiada na pytania rodziców

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości