Gorące tematy

Kradzież tożsamości zdarza się coraz częściej. Jak się przed tym chronić?

Gorące tematy

kradzież danych

Dokładne liczby dotyczące skali kradzieży tożsamości nie są znane, ponieważ złodzieje danych rzadko zostawiają po sobie ślady. Niektóre sprawy udaje się jednak nagłośnić. Co robić, aby się uchronić przed kradzieżą?

Kradzież tożsamości w Polsce

Andrzej Kulik, dyrektor departamentu analiz rynkowych Krajowego Rejestru Długów podkreślił, że bardzo często administratorzy baz danych nie wiedzą, że ktoś się do nich włamał i skopiował zawarte tam dane. Cyberprzestępcy najczęściej atakują instytucje finansowe oraz placówki medyczne , których dane stanowią bardzo atrakcyjny cel dla oszustów.

Przed pandemią do szpitali w Polsce każdego roku trafiało około 8-9 milionów Polaków. W dokumentacji medycznej, poza nazwą choroby i opisem przebiegu leczenia, znajdują się takie dane, jak imiona i nazwisko, PESEL, e-mail, numer telefonu, adres zamieszkania. Czasami to wystarczy, aby zaciągnąć kredyt czy inne zobowiązanie na czyjeś konto, które poszkodowana osoba będzie musiała później spłacać.

W jaki sposób oszuści kradną tożsamość?

Aktywność Polaków w sieci rośnie. Spora jej część przeniosła się tam na skutek pandemii koronawirusa. Jednocześnie nie wzrasta niestety wiedza na temat płynących z sieci zagrożeń. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw i lekceważy zabezpieczenia własnych danych.

-Nie stosujemy wcale, bądź stosujemy tanie i słabe zabezpieczenia, takie jak darmowe oprogramowanie antywirusowe, tanie routery, brak haseł lub słabe hasła, łatwe do złamania, a także często używamy jednego hasła do wielu kont - zwrócił uwagę Andrzej Kulik.

W opinii rzecznika KRD procederowi kradzieży tożsamości najlepiej można przeciwdziałać przez minimalizowanie ryzyka. Po pierwsze nie należy ułatwiać pracy przestępcom. Warto chronić swój dowód osobisty, paszport, prawo jazdy i inne dokumenty, w których znajdują się wrażliwe dane osobowe. To jednak nie jest jedyny ich nośnik.

Jak się chronić przed kradzieżą tożsamości?

  • należy zachować szczególną ostrożność przy przekazywaniu danych kolejnym podmiotom, zwłaszcza numeru PESEL,
  • trzeba sprawdzić, czy podmioty są tymi, za które się podają, a jeśli tak, to czy na pewno mają prawo i powód, aby żądać od nas podania wrażliwych danych,
  • nie należy klikać w podejrzane linki i błyskawicznie reagować, jeśli dzieje się coś nietypowego.

Pomocna może być również usługa ChronPESEL.pl Krajowego Rejestru Długów, która pozwala użytkownikom dostawać powiadomienia za każdym razem, gdy jakaś instytucja sprawdza ich konta. Jednak konsumenta w KRD można sprawdzać wyłącznie wtedy, gdy wyraził na to zgodę. Jeśli w ostatnim czasie jej nie wyrażałeś/aś, to oznacza to, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na twoje konto. Wówczas należy natychmiast skontaktować się z daną firmą i oświadczyć, że z twojej strony nie miało miejsca składanie żadnego wniosku. Zdaniem Andrzeja Kulika w tej sytuacji warto zawiadomić policję.

Zobacz także inne metody oszustw i wyłudzania pieniędzy:

Zobacz wideo: Udawała pracowniczkę administracji i okradała starsze osoby. Jeden z seniorów zamknął ją w domu i wezwał policję

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości