Gorące tematy

Koronawirus w Polsce. Czy za spacer po lesie grozi nam mandat?

Gorące tematy

Po niedzieli zapowiadana jest piękna pogoda. Temperatura ma dojść nawet do 20 st. C. Aż kusi, żeby wyjść na spacer, na przykład do lasu. Ale czy w obecnej sytuacji, kiedy obowiązują obostrzenia mające zahamować epidemię koronawirusa, jest to dozwolone? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Obostrzenia dotyczące przemieszczania

Zgodnie z obowiązującym prawem, wychodzenie z domu powinno być ograniczone do minimum, a odległość utrzymana między pieszymi nie może być mniejsza niż dwa metry.

Przemieszczać się można w przypadku:

  • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np. niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi),
  • wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie – Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.

Tereny zielone

Ograniczenia dotyczą także przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne, takie jak parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne i zoologiczne czy ogródki jordanowskie. Zakaz obejmuje również plaże.

Mimo że w zaleceniach dotyczących poruszania się nie zostały wymienione lasy, niektóre nadleśnictwa same zdecydowały o ich zamknięciu. Ostatnie doświadczenia pokazują bowiem, że lasy to miejsca, w których gromadzi się wiele osób, przez co zwiększa się ryzyko zakażenia.

Zakazy dotyczą m.in. Tatrzańskiego Parku Narodowego, Kampinoskiego Parku Narodowego, Lasu Wolskiego w pobliżu Krakowa czy Lasu Kabackiego w Warszawie.

Prawdopodobnie te tereny, które są jeszcze dzisiaj dostępne, za chwilę również będą zamykane

- powiedział Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Na obszarach leśnych pojawiają się patrole straży miejskiej i policji, które za złamanie obostrzeń związanych z poruszaniem się mogą wypisać mandat.

Kilka wniosków w tym zakresie już realizujemy

- podkreślił nasz rozmówca.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości