Gorące tematy

Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Gorące tematy

Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Pandemia koronawirusa trwa, a w naszej głowie ciągle pojawia się wiele wątpliwości. Czy wirus może przenieść się na ubraniach oraz zakupach?Jak postąpić z paczką od kuriera? Czy klimatyzacja może teraz szkodzić? Na te i inne pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.

Czy wirus przenosi się na ubraniach?

Wiele osób boi się, że po wyjściu do sklepu, może z niego na ubraniach przynieść koronawirusa. Czy tak jest rzeczywiście? Odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.

Jeśli mamy przenieść cokolwiek na ubraniu, to musielibyśmy być w bezpośredniej bliskości osoby, która jest chora, żeby jej kropelki pary wodnej osiadły na ubraniu, co jest, jak wiadomo, dosyć mało prawdopodobne, jeśli mamy zachować odległości dwumetrowe

- odpowiedział.

Zobacz także: Jak dezynfekować produkty spożywcze i rzeczy codziennego użytku?

Gdyby doszło jednak do takiego bezpośredniego kontaktu z chorym, ubranie zdejmujemy od razu po przyjściu do domu, wytrzepujemy i pierzemy. Jeśli jednak nie było styczności z zakażonym, nie ma potrzeby, żebyśmy prali naszą odzież po każdej wizycie w sklepie

Czy wirus przenosi się na zakupach ze sklepu?

Co mamy zrobić z rzeczami zakupionymi w sklepie? Czy jest ryzyko, że razem z nimi przyniesiemy do domu również koronawirusa? Doktor Paweł Grzesiowski zaznaczył, że w sytuacji, gdy towary szybko znikają z półek, zagrożenie jest według niego żadne.

Musiałyby te produkty stać w pomieszczeniu, gdzie jest chory przez dobrych kilkadziesiąt minut, żeby na nich było tyle wirusa, żeby on mógł być dla nas groźny

- wyjaśnił specjalista.

Niedawno jednak w Stanach Zjednoczonych miała miejsce sytuacja, gdy kobieta w sklepie nakichała na warzywa i owoce. Wszystkie one zostały zniszczone decyzją właścicieli miejsca. Czy według rozmówcy Dzień Dobry TVN było to przesadzone?

Ja uważam, że tak. Nawet gdyby ta osoba była chora, to pamiętajmy, że nie zarażamy się koronawirusem poprzez jedzenie. (…) Zjedzenie wirusa z jakimś jabłkiem czy winogronem nie spowoduje zakażenia

- wytłumaczył.

Wirusem można zarazić się, jedynie dotykając zakażonego produktu, a potem twarzy (oczu, nosa, ust), dlatego należy pamiętać o myciu rąk.

Co robić z paczkami od kuriera?

Koronawirus nie zatrzymał naszych zakupów internetowych. Czy jednak powinniśmy obecnie w jakiś szczególny sposób postępować z paczkami przyniesionymi przez kuriera? Czy konieczne jest ich dezynfekowanie?

Wirus jest w stanie przeżyć na papierze i tekturze około doby. (…) Jeśliby nawet ten kurier był chory i jakieś drobne dawki tego wirusa były na opakowaniu, to po otwarciu i wyjęciu przedmiotu, który tam był, myjemy ręce, wyrzucamy opakowanie i zamykamy ten temat

- poradził doktor Grzesiowski.

Nie ma sensu dezynfekować opakowań papierowo-tekturowych, bowiem wirus jest do nich przyczepiony

- dodał.

Czy klimatyzatory i nawilżacze powietrza przyczyniają się do rozprzestrzeniania wirusa?

W wielu miejscach pracy czy sklepach funkcjonują klimatyzatory. Czy one i nawilżacze powietrza mogą przyczynić się do tego, że koronawirus będzie bardziej się rozprzestrzeniał?

Wirus bardzo dobrze się czuje w pomieszczeniu, gdzie jest niska wilgotność. (…) Zwykle systemy klimatyzacyjne dokładają wilgotności, nawilżają w pewnym sensie powietrze, którym oddychamy, więc jeśli system klimatyzacji jest serwisowany prawidłowo, to nie stanowi zagrożenia

- uspokoił doktor Grzesiowski.

Dodał przy tym, że wirus zostanie wyłapany przez zainstalowane w całej instalacji filtry, a dodatkowo nie sprzyja mu wilgotne i wymienianie powietrze. 

Ważne!

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
177
37
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
7
08.04.2020
Krzysztof W.
Produkty ze sklepu nawet z wirusem, gdy je dotkniemy i dostarczymy do domu to kolej jest taka. Produkty układam w szafce na 7 dni gdzie wirus obumiera i tym samym są one bezpieczne, zaś co do człowieka jeśli dotykaliśmy skażony produkt po prostu myjemy ręce mydłem i następnie trisept max lub spirytusem. Wykluczam, że ktoś nam kichnął czy kaszlał w twarz. I po bólu.
02.04.2020
Ewela
Uważam, że dr potwierdził obawy większości z nas. O to "jeśli" właśnie chodzi...Nawet gdy prawdopodobieństwo nie jest bardzo duże, to niestety nadal realne. Zakupy nie są bezpieczne ale konieczne.
02.04.2020
laura
Nana - o tym samym pomyślałam
02.04.2020
asdas
najbrdziej przenosi się na kartach płatniczych, brudnymi rękami ludzie dotykają kart a pozniej wszystko przenoszą na terminal płatniczy (w trakcje dotyku lub wpisywania PINU).
01.04.2020
Dp
Nie podchodziłbym tak bezproblemowo do tej kwesti...
01.04.2020
Nana
Jednego nie rozumiem, nie zarazimy się jedząc jabłko na którym jest wirus a zarazimy się jeśli wirus będzie na rękach i dotkniemy nimi do ust?
01.04.2020
MM
Ale że co ? Przecież żadnych badań w kierunku przenoszenia virusa inną drogą niż bezpośrednie przekazanie od nosiciela... Nie ma.? Tę opinie to tylko gdybanie.
Rozwiń wszystkie komentarzy