Gorące tematy

Sprzęty do manicure pod lupą inspektorów. Sprawdź, które urządzenia są bezpieczne

Gorące tematy

Aktualizacja:
Dzień Dobry TVN

Piękne, zdrowe i wypielęgnowane paznokcie to marzenie wielu kobiet. Coraz częściej panie oddają swoje dłonie w ręce specjalistek i odwiedzają salony manicure. Kupują też specjalistyczne urządzenia do stosowania w domu. Sprzęt do pielęgnacji paznokci postanowiła sprawdzić Inspekcja Handlowa. Niestety, wyniki kontroli mogą niepokoić. Używasz urządzeń do hybrydy? Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę.

Inspekcja Handlowa kontroluje urządzenia do manicure

Inspektorzy skontrolowali urządzenia do pielęgnacji paznokci - głównie lampy UV do manicure hybrydowego i frezarki. Zakwestionowali aż 42 proc. z nich.

Dobra informacja dla użytkowników jest taka, że Inspekcja stwierdziła jedynie braki formalne , czyli błędy w oznakowaniu i instrukcjach

- podkreśla Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Łącznie sprawdzono 67 wyrobów. Były to 32 lampy UV, 30 frezarek do paznokci oraz 5 innych wyrobów, np. urządzenie pielęgnacyjne do manicure i pedicure, urządzenie parowe do usuwania hybryd czy pochłaniacz pyłu.

Ogółem zakwestionowano 28 urządzeń (42 proc. skontrolowanych). Najczęściej występujące niezgodności dotyczyły niepoprawnej instrukcji obsługi, np. brak wersji w języku polskim.

Warto przed rozpoczęciem użytkowania sprzętu przeczytać instrukcję obsługi dołączoną do urządzenia, co pozwoli nam użytkować sprzęt w sposób właściwy i bezpieczny

- radzą autorzy raportu po kontroli.

Brakowało też informacji, jakiej klasy jest dany sprzęt, co oznacza, że użytkownik nie będzie wiedział, jak właściwie obsługiwać urządzenie (28 wyrobów). Stwierdzono też brak lub niepełne informacje warunkujące bezpieczeństwo użytkowania urządzenia (27 wyrobów).

Inspektorzy wystąpili we wszystkich 28 przypadkach do przedsiębiorców, odpowiedzialnych za wprowadzenie wyrobów do obrotu, z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych

- czytamy w raporcie.

UOKiK sprawdza urządzenia do pielęgnacji paznokci

Kolejnym problemem był brak identyfikacji urządzenia (numer typu, seria, partia lub inna informacja umożliwiająca identyfikację), co może utrudnić konsumentom reklamowanie wadliwych urządzeń (12 wyrobów).

W 7 przypadkach kontrolerzy odnotowali niepoprawnie sporządzone deklaracje zgodności. Oznacza to wątpliwości dotyczące przeprowadzenia prawidłowej procedury oceny zgodności i zapewnienie przez producenta, że jego urządzenie spełnia wszystkie obowiązujące wymagania. W 4 przypadkach wykazano brak oznakowania CE.

W większości przypadków występowała więcej niż jedna niezgodność formalna. Najwięcej były to 4 niezgodności dotyczące 2 lamp LED (pochodzenie: Chiny). Stwierdzono w nich nieprawidłowe oznakowanie CE, źle sporządzoną deklarację zgodności, niepełne informacje warunkujące bezpieczne użytkowanie sprzęt oraz niepoprawnie sporządzoną instrukcję obsługi.

Kontrole przeprowadziły 3 wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej (Lublin, Poznań, Wrocław). Łącznie w 2019 r. kontrolami objęto 341 przedsiębiorców, w tym: 4 producentów krajowych, 7 importerów i 5 sprzedawców hurtowych.

Paznokcie - lato 2020

Jakie kolory będą modne? Jaki kształt? O letnich trendach opowiedziała nam Joanna Bandurska, Mistrzyni Świata Stylizacji Paznokci. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Margaret pochwaliła się kosmicznymi paznokciami. Ten manicure to prawdziwe dzieło sztuki

Jak dbać o paznokcie, by wyglądały zdrowo? Sprawdzone sposoby

Domowa pielęgnacja paznokci. Jak bezpiecznie usunąć lakier hybrydowy?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości