Gorące tematy

"Don Stanislao. Post Scriptum" - kontynuacja reportażu o kardynale Dziwiszu

Gorące tematy

Aktualizacja:
Dzień Dobry TVN

Kontynuację głośnego reportażu na temat kardynała Stanisława Dziwisza pokaże w poniedziałkowy wieczór TVN24. Tematem dokumentu były zaniedbania krakowskiego hierarchy przy wyjaśnianiu zgłaszanych mu przestępstw seksualnych duchownych. „Don Stanislao. Post Scriptum” ma pokazać m.in. rozmowę na temat szans utworzenia niezależnych komisji kościelnych do spraw wyjaśnienia skandali.

„Don Stanislao" - reportaż Marcina Gutowskiego

Pierwsza część głośnego reportażu ukazała się na antenie TVN24 w poniedziałek, 9 listopada, w paśmie „Czarno na Białym”. W trwającym ponad godzinę dokumencie przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że metropolita krakowski senior kardynał Stanisław Dziwisz uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Trzy dni później dokument trafił na główną antenę TVN.

Materiał odbił się echem zarówno w kraju, jak i za granicą. Kard. Dziwisz - zamiast odpowiedzieć reporterowi TVN24 na zadane pytania (Gutowski do dzisiaj nie dostał odpowiedzi) - wysłał oświadczenie do mediów we Włoszech. Odniósł się w nim do reportażu, a jego wersję upubliczniła agencja Ansa. W oświadczeniu zarzuca stacji TVN 24 złe intencje.

- Zastanawia mnie to, że przez kilka tygodni, mimo że wielokrotnie dawaliśmy mu szansę, a wręcz upraszaliśmy o rozmowę, nie zdecydował się odpowiedzieć na nasze pytania , a teraz, gdy o naszym reportażu napisały najważniejsze włoskie gazety, reaguje właśnie tam. Chcę wierzyć, że nie jest to tylko próba ratowania swojego wizerunku z obawy przed reakcją Stolicy Apostolskiej - mówił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Marcin Gutowski.

„Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”

Reporter „Czarno na Białym” Marcin Gutowski zapowiada kontynuację swojego reportażu o kardynale Dziwiszu. Postara się w niej znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie, dlaczego oświadczenie Stanisława Dziwisza ukazało się za granicą. Będzie też rozmowa z byłym duchownym, Thomasem Doylem, autorem raportów dotyczących spraw wykorzystywania seksualnego w Kościele. Twierdzi on, że w Polsce nie należy spodziewać się powołania niezależnych kościelnych komisji do wyjaśnienia sytuacji.

Premierową emisję materiału „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” w programie "Czarno na białym" (TVN24) obejrzało 1,66 mln widzów.

„Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” - gdzie oglądać

Reportaż Marcina Gutowskiego będzie można zobaczyć w TVN24 w poniedziałek 23 listopada o godz. 20:30.

Don Stanislao – Kardynał Dziwisz w ogniu oskarżeń. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Watykan w sprawie ukaranego za pedofilię kardynała: "Publikujemy raport z bólem z powodu ran, jakie sprawa ta wywołała u ofiar"

Kardynał Henryk Gulbinowicz surowo ukarany przez Stolicę Apostolską. Wrocławska kuria przeprasza ofiary

Biskup Piotr Jarecki o duchownych: "Jesteśmy ludźmi z krwi i kości"

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości