Newsy

Kardynał Henryk Gulbinowicz surowo ukarany przez Stolicę Apostolską. Wrocławska kuria przeprasza ofiary

Henryk Gulbinowicz

Archidiecezja Wrocławska

Newsy

Kardynał Henryk Gulbinowicz surowo ukarany przez Stolicę Apostolską. Wrocławska kuria przeprasza ofiary

Henryk Gulbinowicz

Archidiecezja Wrocławska

Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Komunikat dotyczący byłego metropolity wrocławskiego wydała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Postać 97-letniego obecnie hierarchy pojawiła się w filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Kardynał Henryk Gulbinowicz ukarany przez Watykan

Nuncjatura apostolska w Polsce opublikowała komunikat w sprawie byłego metropolity archidiecezji wrocławskiej kard. Henryka Gulbinowicza.

W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich

– czytamy w dokumencie.

Hierarcha został też "pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze".

Nakazano mu wpłacenie "pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich".

Wrocławska kuria przeprasza ofiary kardynała Gulbinowicza

Do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej odniosła się wrocławska kuria.

Jest dla nas o tyle bolesny i trudny, bo pokazuje, że w przeszłości byli ludzie, którzy zostali skrzywdzeni w kościele wrocławskim i dzisiaj z szacunku do tych ofiar należy się im słowo 'przepraszam'

 – powiedział Onetowi ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii.

Surowość tego wyroku pozwala powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że potwierdziły się zarzuty stawiane kardynałowi, zarówno te dotyczące wykroczeń przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu (Nie cudzołóż – przyp. red.), jak i te stawiane publicznie w mediach dotyczące współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Rozmawiałem z ks. arcybiskupem Józefem Kupnym i on też jest wstrząśnięty i boli go, że te zarzuty się potwierdziły 

– dodał ks. Kowalski.

Kardynał Henryk Gulbinowicz oskarżony o molestowanie 

W maju 2019 r. do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kard. Henryka Gulbinowicza. Złożył je mecenas Artur Nowak, który reprezentuje Karola Chuma oskarżającego hierarchę o molestowanie seksualne.

Treścią zawiadomienia jest świadectwo pana Karola Chuma, podaliśmy w nim okoliczności, czas i miejsce popełnienia prawdopodobnego przestępstwa oraz wskazaliśmy osobę, którą można by w związku z tym przesłuchać

– mówił wówczas mecenas Nowak.

Mamy nadzieję, że ta sprawa zostanie zbadana kompleksowo, również w tym kontekście, czy były jakieś skargi składane w tym zakresie, nie tylko do diecezji, ale przede wszystkim do nuncjatury i do Kongregacji Nauki i Wiary

– dodał adwokat.

Kardynał Henryk Gulbinowicz w "Tylko nie mów nikomu" 

Postać kard. Gulbinowicza pojawiła się także w filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Wskazano, w nim, że po zatrzymaniu Pawła K. w 2005 r. poręczył za niego ówczesny metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Szybko jednak to poręczenie wycofał. Następnie, według dokumentu Sekielskiego, poręczenia udzielił kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany biskup archidiecezji wrocławskiej. Dzięki temu poręczeniu - jak wynika z dokumentu - K. miał uniknąć tymczasowego aresztowania. Rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. dr Rafał Kowalski w oświadczeniu wysłanym później mediom poinformował, że K. nie jest już księdzem.

Henryk Gulbinowicz - były metropolita wrocławski

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. na Wileńszczyźnie. W 1944 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 r. do Białegostoku, gdzie w czerwcu 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W lutym 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 1976 r. mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kardynale Bolesławie Kominku. 

W 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego założył w stolicy Dolnego Śląska Arcybiskupi Komitet Charytatywny z zadaniem opieki nad internowanymi, więźniami i biednymi. W budynkach archidiecezji ukrywali się i spotykali opozycjoniści. Tam też zdeponowano 80 mln zł składek członków dolnośląskiej Solidarności, które związkowcy wypłacili przed 13 grudnia z banku.

Pracował również w watykańskich Kongregacjach: ds. Duchowieństwa, ds. Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów. Uczestniczył w pracach VIII sesji zwykłej Światowego Synodu Biskupów w Watykanie. Stanowisko metropolity wrocławskiego pełnił do osiągnięciu wieku emerytalnego, do roku 2004 r.

Kard. Gulbinowicz jest doktorem honoris causa trzech wrocławskich uczelni, w tym Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jest Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska, Laureatem Dziecięcej Nagrody SERCA oraz 641. Kawalerem Orderu Uśmiechu. W lutym 2009 r. kard. Gulbinowicz został odznaczony Orderem Orła Białego

"Brakuje empatii wobec ofiar ze strony księży". T. Sekielski o kulisach powstania filmu o pedofilii w kościele. Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

"Zabawa w chowanego" - telewizyjna premiera w TVN. Tomasz Sekielski: „Film wstrząsnął, poruszył i oburzył"

Artur Nowak - bohater dwóch filmów braci Sekielskich szczerze o tym, czego potrzebują ofiary księży-pedofili

„Zabawa w chowanego”. Premiera filmu braci Sekielskich. „Wstrząsające jest to, że do molestowania dochodziło w rodzinnym domu”

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
93
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0