Jak, czym i jak często karmić małego kotka?

mały kotek w kuwecie
Fot. BiancaGrueneberg / Getty Images
Małe kotki wymagają szczególnej opieki, nawet gdy w pierwszych tygodniach życia ich matka troskliwie się nimi zajmuje. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych karm dla kociąt typu junior, które zawierają wszystkie niezbędne składniki i minerały, niezbędne dla zdrowego rozwoju.

Mokrą karmę dla małych kotków zwierzęta mogą jeść dopiero ok. 4. tygodnia życia. Do tego czasu kocia mama troskliwie opiekuje się maluchami, karmiąc je, ogrzewając, myjąc, a także wykonując jednocześnie delikatny masaż brzuszka, który ułatwia kociętom wypróżnianie się.

Jak karmić małego kota w pierwszych ośmiu tygodniach życia?

Kocięta od pierwszych dni przyjścia na świat karmione są mlekiem matki. Jej pokarm, przez pierwsze 14 dni życia, stanowi dla nich kompletne pożywienie, bogate w niezbędne składniki odżywcze dla ich prawidłowego rozwoju. Pomiędzy 2. a 4. tygodniem życia następuje tzw. okres przejściowy, w trakcie którego kocięta nadal piją mleko matki, ale mogą zaczynać już próbować innego jedzenia, np. specjalnej mokrej karmy, typu junior , dla kotów rosnących. Małym kotom nie należy podawać karmy przeznaczonej dla dorosłych osobników, ponieważ nie zaspokoi ona ich wysokich potrzeb żywieniowych, które zapewnią im prawidłowy rozwój oraz wzrost. Do diety kotków w wieku 3–4 tygodniu można już włączyć suchą karmę, jednak początkowo należy, przed podaniem, namaczać ją w ciepłej wodzie bądź specjalnym mlekozastępczym preparatem. Kocięta mogą samodzielnie jeść już tylko stałe pokarmy dopiero koło 6–8 tygodnia.

Jak karmić małego kotka do pierwszego roku życia?

Kocięta, zwykle trafiają do nowych domów, ok. 8–12 tygodnia życia. Są wówczas już dosyć samodzielne, choć nadal potrzebują troskliwej opieki ze strony właściciela, co uwzględnia również odpowiednie żywienie. Należy pamiętać, że ok. 12. miesiąca życia kocię traci zdolność trawienia laktozy, dlatego podawanie mu zwykłego mleka może powodować bóle brzucha, biegunki, wzdęcia i inne problemy związane z układem pokarmowym. Okres między 8. a 12. miesiącem życia to czas bardzo intensywnego wzrostu. Dorosłe rozmiary koty osiągają zależnie od płci oraz rasy, zwykle jest to 9. miesiąc u kotek, a 12. - u kocurów. Na etapie intensywnego rozwoju, należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj podawanej karmy dla kotów, a także częstotliwość posiłków.

Jak często karmić małego kotka?

Małe kotki powinny otrzymywać małe, ale częste porcje jedzenia. Optymalna częstotliwość podawania posiłków to 4–5 dziennie. Nie należy przekarmiać kota, gdyż może to prowadzić do otyłości i późniejszych problemów zdrowotnych w starszym wieku, np. cukrzycy. Najlepszym i wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie pełnoporcjowych, dobrych karm – zarówno mokrych, jak i suchych – dla młodych kotów. Ma się wtedy pewność, że podopieczny otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze dostosowane do aktualnego wieku kociaka.

Jak karmić kocięta? Miejsce podawania posiłku, miseczki

Koty to zwierzęta, które mają swoje nawyki, dlatego najlepiej wykształcać je już od pierwszych miesięcy życia. Kotka powinno się karmić w stałym miejscu, o tej samej porze dnia, w miejscu spokojnym i cichym. Miseczki, najlepiej metalowe lub ceramiczne bądź klasyczny spodek od filiżanki, warto postawić na powierzchni, którą łatwo jest oczyścić, a jeśli nie ma się takiej możliwości, wystarczy podłożyć pod nie specjalnej podkładki, które ochronią podłogę przed zabrudzeniami. Małe kotki są jeszcze dość nieporadne i mogą niechcący rozrzucić pokarm znajdujący się w misce. Należy również dbać o czystość misek, a także to, aby znajdowały się one z dala od kuwety. Karmę wilgotną najlepiej podawać zwierzęciu w temperaturze pokojowej, wówczas jest ona łatwiejsza do strawienia, a i pachnie pupilowi atrakcyjniej. W przypadku mokrej karmy dla kotów nie należy pozostawiać jej wyłożonej w misce na dłużej niż 3 godziny, ponieważ mogą się na niej namnażać bakterie. Należy również pamiętać, aby kot miał zawsze stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Jak karmić małego kotka bez matki?

W sytuacji, gdy kotkowi brakuje mamy i nie ma możliwości podłożenia malucha do innej karmiącej kotki, wówczas trzeba przejąć jej rolę i zaopiekować się maleństwem. Kocica zawsze ogrzewa swoje kocięta, dlatego w legowisku należy zadbać o dodatkowe ogrzewanie w postaci, np. termoforu czy poduszki elektrycznej (ale ustawionej na najniższą moc). Maluchy zaraz po urodzeniu wymagają karmienia co dwie godziny, również w nocy. Specjalne mleko dla kociąt można kupić u weterynarza, które zwykle mają dołączone butelki do karmienia z mini smoczkiem. Pokarm należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po jedzeniu warto położyć kocię na ramieniu i delikatnie poklepać po plecach, co spowoduje odbicie się, z kolei delikatny masaż brzuszka, ułatwi wypróżnianie. Gdy maluszek osiągnie 4. tydzień życia, można spróbować podawać mu inne pokarmy, np. gotowe dania czy rozwodnioną suchą karmę dla małych kotków.

Zobacz wideo: Uratowała małe kotki wrzucone do wody. "Nie wahałam się"

Zobacz także:

Puszcza Białowieska. Zwiedzanie, atrakcje, ciekawostki

Ryś w Polsce – występowanie, wygląd i cechy charakterystyczne

Rukola i jej niebezpieczny sobowtór. Uważaj na tę roślinę!

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości