Dom

Jak przygotować się do remontu? "Trzeba znaleźć taką firmę, która wykończy nam mieszkanie, ale nas nie wykończy"

Dom

Aktualizacja:

W szczytowym momencie pandemii remonty stały się wyjątkowo popularne. Ludzie spędzają więcej czasu w domach i cały czas chcą coś w nich zmieniać. Niejednokrotnie jednak ich oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością i pracą robotników. Jak tego uniknąć? Nieocenionych porad udzielił Wiesiek Skiba, "złota rączka".

Pandemia czasem remontów

W czasie trwającej pandemii wielu Polaków wzięło się za przerabianie wnętrz swoich domów oraz remonty mieszkań. Z czego to wynika?

- Wszyscy siedzieli w domach, włączali sobie różnego rodzaju filmiki w Internecie no i oglądali. "Co ci fachowcy nam pokazują? My też to zrobimy u siebie" - opowiadał w Dzień Dobry TVN Wiesiek Skiba, "złota rączka".

Jednak niektórym nie wszystko wychodziło po myśli i zmuszeni byli dzwonić po specjalistów, którzy naprawiali wyrządzone szkody. Coraz mniej mężczyzn potrafi bowiem w swoich domach wykonać typowo remontowe prace.

- Ci faceci teraz zarabiają pieniądze, żeby panie miały na te "złote rączki" - mówił ekspert.

Jak przygotować się do remontu?

W naszym programie specjalista radził, by najlepiej znaleźć odpowiednią firmą, bądź eksperta, który doradzi najlepsze rozwiązanie. Nie działać w ciemno i na własną rękę.

- Podstawa to jest odpowiednia firma wykończeniowa. Bo to trzeba znaleźć taką firmę, która po prostu wykończy nam mieszkanie, ale nas nie wykończy . (...) Zazwyczaj poczta pantoflowa działa tutaj najlepiej. (...) Jak już mamy firmę, to z tymi pracownikami rozmawiajmy jak z ludźmi - nie traktujmy ich jak typowych budowlańców - radził Wiesiek Skiba.

Nie należy również na wszystkim oszczędzać . Warto wcześniej uzgodnić z wykonawcą, na co warto wydać więcej, a na co można mniej. Co ciekawe - coraz częściej takimi rozmowami zajmują się kobiety.

- Kobiety po prostu oglądają te wszystkie programy w telewizji i one chcą mieć coś ładnego w tej chwili. Już mamy na tyle bogaty naród, że po prostu chcemy mieć coś fajnego. Nie tylko to, co mamy w sklepie, ale zupełnie coś innego. I te kobiety mają taki zmysł. A współpraca wykonawcy z kobietą jest idealna. (...) Jest tak, że łatwiej się dogadać z kobietą. Facet jest po prostu toporny - opowiadał "złota rączka".

Wiesiek Skiba zauważył także, że czasem nie trzeba się nastawiać na wielki remont, lecz można znaleźć tańsze, a popularne rozwiązania. Przykładem są np. futryny montowane na ościeżnice w blokach z wielkiej płyty, panele winylowe zakładane na podłogę czy farba do płytek, za pomocą której w szybki sposób można odmienić wygląd kuchni czy łazienki.

Czego nie mówią nam wykonawcy?

Wiele osób jednak z remontami czy budową zmaga się przez naprawdę długi czas. Do tej grupy należy Michał Machura, który od lat próbuje wykończyć swój dom. Trafił już na wiele fatalnych ekip budowlanych, w związku z czym postanowił w Internecie rzetelnie punktować wykonawców z ich niedociągnięć - założył fanpage "Budowa domu - czego nie mówią nam wykonawcy" i pomaga ludziom, którzy są w podobnej sytuacji.

Czego nie mówią nam wykonawcy? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Tomasz Brzoza

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości