Ogród

Ireneusz Paduch i jego 800 kaktusów: "One kochają słońce"

Ogród

Ireneusz Paduch ze wsi Ligotka na Opolszczyźnie na co dzień jest konduktorem. Jego pasją od 25 lat są jednak nie pociągi, ale kaktusy. Ma ich w swojej kolekcji aż 800, a okazy pochodzą z całego świata. Opowiedział nam, co zrobić, żeby wyhodować tak piękne kwiaty z nasion i jak o nie dbać.

Ireneusz Paduch - miłośnik kaktusów

800 sztuk liczy imponująca kolekcja kaktusów, którą zgromadził Ireneusz Paduch ze wsi Ligotka koło Namysłowa. Zaczynał od ich kupna w marketach budowlanych. Z czasem powiększał swój zbiór i sam zaczął hodować gatunki, które zamawiał z zagranicy.

Teraz większość jego kolekcji to właśnie te przez niego wyhodowane. To trudne zadanie, a już na początku znaczna większość zaczęła mu kiełkować.

Wysiewam do szklanych słoi wekowych z gumką i sprężynką. One mają w nim dużą wilgotność powietrza i kiełkują. Na spód keramzyt, potem piasek. Nasionka wysiewa się na powierzchni ziemi, ich się nie przykrywa

- opowiada Ireneusz Paduch. Największe okazy, tzw. fotel teściowej, osiągają nawet 50 cm średnicy.

Jak uprawiać kaktusy?

Ireneusz Paduch swoje okazy trzyma w szklarni, którą zbudował na działce rekreacyjnej. Podlewa je raz na 10 dni, ale za to bardzo obficie, od marca do września.

Przede wszystkim trzeba im zapewnić jak najwięcej promieni słonecznych, one kochają słońce. Jeśli ktoś ma taras, balkon lub parapet z wystawą południową, to myślę, że osiągnie duże sukcesy

- mówi kolekcjoner kaktusów w rozmowie z Dzień Dobry TVN. Jak zapewnia, jest tradycjonalistą i nie używa wspomagaczy. Sam cierpliwością i dobrą ręką doprowadza je do takiego stanu, w jakim są.

Przełom maja i czerwca to czas, kiedy kaktusy kwitną. Jakie gatunki powinniśmy wybierać, żeby mieć takie kolorowe, piękne kwiaty?

Poleciłbym łatwiejsze gatunki, jak mammillarię czy sulcorebutię. One są takie wdzięczne, co rok zakwitają, powtarzają seriami piękne kwiaty, od białych do różowych i bordowych

- radzi pasjonat kaktusów.

W zimie kwiaty są przenoszone do chłodnego pomieszczenia (10-12 st. C), co zapewnia im przerwę w wegetacji. Do marca nie wymagają podlewania.

Zobacz też:

Ma 5 tysięcy kaktusów. Szuka dla nich stałego domu

Najpopularniejsze rodzaje kwiatów doniczkowych – które wybrać?

Urządzanie ogrodu na skarpie – praktyczne porady

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości