Dom

Rzeczy użytkowe vintage. "Ważne jest, aby szukać takich przedmiotów wszędzie"

Dom

Na pchlich targach można znaleźć piękne stare meble, które nadają mieszkaniu wyjątkowy charakter. Czym kierować się przy wyszukiwaniu rzeczy użytkowych z długim rodowodem? Jak inwestować w starocie, podpowiadają Anna Indulska i Michał Nowocin, którzy kolekcjonują i sprzedają przedmioty vintage.

Czy miłość do staroci mają w genach? Gdzie szukać perełek vintage? Czy jest to tylko pasja czy już praca? Jak wyceniać przedmioty? Jakie są ich największe upolowane perełki – zarówno od strony sentymentalnej, jak i dochodowej?

Jakie przedmioty są vintage?

– Vintage oznacza, że stare rzeczy są wartościowe. To jest wszystko, co zostało wyprodukowane dawno temu, jest ładne, ma dobry design. Kiedyś rzeczy robiło się z pietyzmem, przykładało wagę do tego, jak je zaprojektować. Już nawet rzeczy z lat 90. mogą być vintage – wyjaśnia Anna Indulska, która wychowywała się w domu pełnym przedwojennych mebli i z rodzinnych tradycji wyniosła zamiłowanie do pięknych rzeczy.

Od czego zacząć kolekcjonowanie staroci – wskazówki ekspertów

– Kolekcjoner powinien określić, co chce zbierać – podpowiada Anna Indulska, która kolekcjonuje przede wszystkim polskie szkło. Jedną z jej zdobyczy jest serwis do kawy "Krokus" zaprojektowany przez Wincentego Potockiego w latach 60. Znalazła go u sąsiadki. – Ważne jest, aby szukać takich przedmiotów wszędzie – radzi ekspertka. – Mam oczy szeroko otwarte – podkreśla i powiada anegdotę o tym jak wazę ceramiczną z wytwórni "Łysa Góra" wypatrzyła u fotografa, u którego jej syn robił zdjęcie do legitymacji szkolnej. Od razu zapytała o możliwość odkupienia.

Natomiast Michał Nowocin kolekcjonuje lustra. – Wszystko zaczęło się od tego, że podobały mi się lustra znalezione ma targach staroci. Zacząłem je kupować dla siebie, potem znajomi pytali, czy nie chcę sprzedać. Kupowałem ich coraz więcej i nie wiadomo kiedy stałem się dilerem luster – mówi śmiejąc się. – Każdy potrzebuje w domu kilku luster. (…) Pełnią ważną funkcję użytkową, a dodatkowo jest coś magicznego w lustrach – dodaje. Jego zdaniem o tej niezwykłości w dużej mierze stanowią m.in. przesądy, jakie są z nimi związane.

Ekspertka przyznaje, że - aby rozpoznać wartość starych przedmiotów - trzeba mieć wiedzę i doświadczenie. Ona zdobyła je spędzając przez wiele lat całe godziny w bibliotekach. Osobom zainteresowanym kolekcjonowaniem ceramiki szczególnie poleca przewertowanie zbiorów biblioteki we Wrocławiu, ponieważ w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych działa jedyny w Polsce Wydział Szkła i Ceramiki.

Anna Indulska zauważa, że teraz panuje moda na zbieranie kolorowego szkła, a więc takie przedmioty zyskują na wartości. Zdaniem Michała Nowocina na czasie są także rzeczy nieodnowione, na których widać ząb czasu. Przykładem nieidealnej, ale urokliwej rzeczy vintage jest lustro ze zniszczoną taflą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz player.pl.

Zobacz także:

Ubrania vintage z szaf babć i mam. "Mają wartość sentymentalną, której nie da się wycenić"

Rodzina zbudowała całoroczny dom na drzewie. "To realizacja dziecięcego marzenia"

Lustro w słonecznej ramie z rafii. Jak samodzielnie wykonać taki ozdobny gadżet?

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości