Ciąża

Dlaczego przyszły tatuś tyje razem z ciężarną partnerką? Odpowiedzialny jest za to syndrom kuwady

Ciąża

Dlaczego przyszły tatuś tyje razem z ciężarną partnerką? Odpowiedzialny jest za to syndrom kuwady

U jednych wynika to z braku sportu, u innych z "podjadania" wraz z partnerką. Mowa o rosnącym brzuszku przyszłych tatusiów. Dlaczego mężczyźni tak często tyją razem z ukochanymi, które są w ciąży? Sytuacja ta otrzymała tajemniczą nazwę – syndrom kuwady. Co szczegółach opowiedzieli nam psycholog Piotr Mosak, aktor Wojciech Błach oraz rajdowy mistrz Polski i Europy Kajetan Kajetanowicz. 

Jak ciąża kobiety wpływa na przyszłego tatę? 

Znacie te historie, gdy podczas ciąży wasz partner tyje razem w wami, a co więcej miewa wahania nastroju? Ten schemat naukowcy nazwali syndromem kuwady. Ponadto udowodnione zostało również to, że panowie potrafią współodczuwać dolegliwości. Pojawiają się u nich nudności i wymioty, zmęczenie i senność, a także zawroty głowy, wzmożony apetyt lub szczególne zachcianki żywieniowe. Wielu mężczyzn odczuwa także bóle kręgosłupa oraz brzucha. Co ciekawe, zauważyć można także powiększający się brzuchWedług statystyk syndrom ten zdecydowanie częściej pojawia się u panów, którzy oczekują pierwszego dziecka, niż tych, którzy już wcześniej zostali ojcami.

Zespół kuwady występuje wtedy, kiedy u mężczyzny pojawiają się zmiany hormonalne, bo mogą. Niektórzy mężczyźni mają tak, że współodczuwanie powoduje spadek poziomu testosteronu i zwiększenie stężenie hormonów kobiecych. Wtedy mogą pojawić się bóle głowy, nudności, ale to jest rzadkie 

– powiedział Piotr Mosak.

Narodziny dziecka a życie mężczyzny 

Kajetan Kajetanowicz przyznał, że w czasie ciąży partnerki solidaryzował się, ale także pilnował, aby zdrowo się odżywiała. Sam nie przytył, gdyż ze względu na zawód, jaki wykonuje, musiał stale pilnować wagi i formy psychomotorycznej.

- Moja partnerka też jest zdyscyplinowana, a trzecia sprawa przestrzegł ją trochę ginekolog. Ja akurat byłem wtedy na tej wizycie. Powiedział, że słodkie to jest najgorsze, co może być dla tego dziecka w brzuszku. Później tego pilnowałem – powiedział Kajetan. 

Wojciech Błach poczuł natomiast luz i swobodę. Wraz z ciężarną partnerką dużo odpoczywał, zrezygnował z aktywności oraz więcej jadł. To spowodowało, że aktor po narodzinach pierwszego dziecka ważył o 13 kilogramów więcej.

- Zauważyłem, że wróg nie był w cukrze bezpośrednim, tylko w tym, że był spokój, inny rytm, można było sześć razy dziennie jeść. Od tej drugiej strony dostałem strzała, ważyłem prawie 100 kg – powiedział aktor.

Panowie przyznali także, że w czasie oczekiwań na dziecko, a także po jego narodzinach diametralnie zmienia się życie mężczyzny. Ojcowie stają się bardziej opiekuńczy i odpowiedzialni. Niestety w wielu poradnikach zmiany te przedstawiane są negatywnie. Utrata wolności, obowiązki, stres to tylko niektóre z wymienianych przykładów. Psycholog przyznał jednak, że po narodzinach dziecka, wręcz przeciwnie, życie mężczyzn zmienia się na lepsze.

- Jest nieszczęsna patriarchalna polityka tego, że mężczyzna ma cudowne życie, kiedy jest sam. To życie się zmienia na lepsze kiedy jest rodzina, żona, dzieci - podsumował Piotr Mosak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

"Ciąża nie chroni przed żadnym rakiem". Dlaczego u przyszłych mam nie wykonuje się USG piersi?

Amy z programu "Siostry wielkiej wagi" została mamą. Ciąża była możliwa dzięki operacji zmniejszenia żołądka

Umowa o pracę na czas określony a ciąża. Zwolnienie lekarskie i urlop macierzyński

Co sądzisz o tym artykule?
55
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0