Dziecko

Co powinien umieć 4-latek? Podstawowe umiejętności przedszkolaka

Dziecko w przedszkolu

Jill Lehmann Photography / Getty Images

Dziecko

Co powinien umieć 4-latek? Podstawowe umiejętności przedszkolaka

Dziecko w przedszkolu

Jill Lehmann Photography / Getty Images

W polskim systemie oświaty dzieci w wieku 3–6 lat mogą uczęszczać do przedszkola. Najczęściej udają się tam 4-latki. Maluchy w tym wieku nabyły już podstawowe umiejętności i ruszają do placówki przedszkolnej, aby je doskonalić i uczyć się nowych rzeczy.  Zatem co powinien umieć 4-latek?

Warto pamiętać, że to, co teoretycznie powinien umieć 4-latek, nie jest wytycznymi dla każdego malucha. Lekarze podkreślają, że dzieci to jednostki, które rozwijają się we własnym tempie, w różnym czasie nabywają wszelkie zdolności i umiejętności. Należy o tym pamiętać, czytając poniższy artykuł i szukając informacji dotyczących rozwoju malucha.

Co potrafi 4-latek w zakresie mowy i słuchu? Mała "gaduła"

Dzieci zaczynają mówić w różnym czasie – to sprawa indywidualna dla każdego malucha. Warto jednak wiedzieć, że 4-latki mają już duży zasób słów, który wciąż się powiększa. Zdania wypowiadane przez maluchy w tym wieku są stosunkowo ładne i rozbudowane. Zazwyczaj znają już kolory, zawody, części ciała, stany emocjonalne, zwierzęta, pory roku i kształty. Dziecko 4-letnie potrafi sylabizować i opisywać rysunki, tworzy także neologizmy, czyli własne słowa, zna wierszyki i piosenki. Co ważne, maluchy w tym wieku są bardzo ciekawskie, dlatego zadają dużo pytań. Miewają bardzo bujną wyobraźnię, dlatego ich opowieści mogą czasami zszokować rodziców. 4-latki bez większych problemów rozumieją polecenia czy zdania, nawet te złożone. Potrafią skupić się na bajkach. Maluchy w tym wieku bez problemu odpadają na pytania o to, jak się nazywają, jak mają na imię ich rodzice, rodzeństwo, koledzy, oraz gdzie mieszkają.

Samodzielność – co umie 4-latek?

4-letnie dzieci stają się coraz bardziej samodzielne, dlatego często można od nich usłyszeć: "mamo, tato, ja sam!". Są w stanie uczęszczać do przedszkola i rozstać się z rodzicami, a co z a tym idzie – potrafią samodzielnie skorzystać z toalety, wyszczotkować zęby, umyć ręce i buzię, a następnie je wytrzeć. Dziecko w tym wieku umie jeść łyżką, nożem i widelcem oraz pić z kubka. 4-letnie maluchy są również w stanie same odkręcać słoiki i butelki. Mogą też próbować kąpać się oraz rozbierać i ubierać pod nadzorem dorosłych (radzą sobie z zapinaniem i odpinaniem guzików czy zamków, a także z zakładaniem kurtki, czapki, szalika). Podejmują również próby samodzielnego przygotowania jedzenia – dzieci w tym wieku mogą posmarować chleb masłem lub ułożyć dodatki na kanapkach.

Co powinno umieć 4-letnie dziecko? Sprawność fizyczna oraz manualna

4-latki są bardzo ruchliwe – kochają grę w piłkę, łapanie jej i odrzucanie, bieganie, skakanie oraz sportową rywalizację. Maluchy bardzo chętnie biorą udział w różnych aktywnościach fizycznych. Warto angażować je w rozwijające zajęcia, takie jak np. wspinaczka, przeskakiwanie przeszkód, skakanie na jednej nodze, chodzenie tyłem oraz szybkie zwroty i uniki. Dla dzieci nie lada atrakcję stanowią też przejażdżki na rowerze z trzema bądź czterema kółkami. Dzieci w tym wieku są sprawne manualnie. Potrafią rysować proste kształty i kolorować duże elementy. Budują wieże z klocków, układają proste puzzle oraz wykazują się precyzją, nawlekając duże koraliki lub makaron na nitkę. Chętnie zajmują się też wycinankami i przyklejaniem elementów. 4-letnie dzieci potrafią także kopiować szlaczki oraz niektóre litery.

Co 4-latek powinien umieć w kwestii emocji?

Emocje 4-latka mogą być bardzo trudne do rozwikłania przez jego rodziców. Maluchy często reagują niezwykle żywo i emocjonalnie na pewne wydarzenia czy słowa. Zwiększa się wyrazistość ich uczuć, ale i świadomość emocji, takich tak wstyd, duma, zazdrość, wina czy współczucie. Rodzice powinni uświadamiać swoim dzieciom, że uczucia są czymś naturalnym i nie należy ich ukrywać ani się wstydzić. Bardzo ważne są także lekcje reagowania na pewne sytuacje i radzenie sobie z własnymi emocjami. W tym okresie niezwykle ważna jest rola rodzica. Warto zaznaczyć, że 4-latki bardzo często mieszają rzeczywistość ze swoimi marzeniami, bajkami oraz zasłyszanymi historiami. Dzieci w tym wieku bardzo chętnie wczuwają się w role i odgrywają scenki z ulubionych baśni czy opowiastek.

Podstawa programowa dla dziecka 4-letniego

4-latki uczęszczające do przedszkola muszą przyswoić tzw. podstawę programową. Na tym etapie edukacji bardzo ważne jest, aby dziecko potrafiło podporządkować się normom i zasadom. Znajomość kolorów i części ciała również są istotne. Maluchy w przedszkolu potrafią narysować dom i człowieka. Nacisk kładziony jest też na zdolności matematyczne – liczenie do czterech, pojęcia "pusty" i "pełny", "para", "mniej" lub "więcej", "tyle samo", "cięższy" i  "lżejszy",  a także nazwy figur geometrycznych. Maluch w tym wieku są w stanie określić położenie przedmiotów w przestrzeni oraz zakwalifikować je do danej kategorii, np. zgodnie z kolorem czy wielkością. Umiejętności dziecka 4-letniego w przedszkolu rozwijane są także w kontekście aktywności fizycznej oraz obcowania z muzyką i tańcem.

Zobacz wideo: Rodzicu, ty też możesz bawić się jak dziecko

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
91
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0