Zdrowe odżywianie

Trwa sezon na truskawki. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze krajowe owoce

Zdrowe odżywianie

Aktualizacja:

Miłośnicy polskich truskawek w końcu się doczekali - trwa pełnia sezonu na te pyszne, czerwone i słodkie owoce. Jak wybrać truskawki najlepszej jakości i odróżnić je od zagranicznych? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Truskawki – jak wybrać najlepsze?

Wiele osób nie wyobraża sobie sezonu wiosenno-letniego bez pysznych soczystych i słodkich truskawek, które sprawdzą się idealnie zarówno do wszelkich ciast i deserów, jak i do zjedzenia bez żadnych dodatków.

Razem z Dianą Kautz postanowiliśmy dowiedzieć się, jak wybrać te najlepsze - ekologiczne i niepryskane.

Rozpoznać po tym, że często w tych truskawkach nie jest wszystko takie idealne. Nie muszą być równe. Często małe truskawki są o wiele smaczniejsze od tych dużych

- zaznaczył Michał Barwiński, który od 15 lat zajmuje się uprawą tych owoców.

Jego zdaniem, warto samemu znaleźć ogrodnika, od którego bezpośrednio będziemy mogli zakupić truskawki. W przypadku pośrednika nigdy nie wiadomo, na jakie owoce trafimy.

Jak rozpoznać polskie truskawki?

Wspierajmy polskich plantatorów i wybierajmy truskawki przez nich wyhodowane. Jak podczas zakupów rozpoznać, że mamy do czynienia z naszym krajowym produktem, a nie sprowadzanym z zagranicy?

Zagraniczna często jest tak idealnie poukładana gdzieś. Wszystkie są duże, bardzo mocno wybarwione. Często ma szypułkę troszeczkę przywiędniętą – jednak długi czas musiała docierać

- tłumaczył rozmówca Dzień Dobry TVN.

Polskie truskawki są lśniące, świeże, nie zawsze bywają dojrzałe i przede wszystkim mają wspaniały zapach. Różnicę da się też odczuć już w samym smaku.

Jakie będą ceny polskich truskawek?

Początek truskawkowego sezonu nie był łatwy dla wszystkich ogrodników. Wszystkiemu winne były susza oraz przymrozki. Na szczęście u pana Michała są tunele i możliwe było przykrycie krzewów włókniną, która ochroniła krzewy przed niską temperaturą. Nie każdy jednak mógł sobie pozwolić na zastosowanie takiego rozwiązania.

Tych owoców będzie w tym roku jednak dużo mniej

- podkreślił właściciel plantacji.

Przełoży się to również na wyższą cenę naszych krajowych truskawek (oraz wielu innych warzyw i owoców uprawianych w Polsce).

Koszty uprawy z każda chwilą są coraz większe i ta niepewna pogoda, która non stop mamy. Ona zmienia nieprzewidywalne i nigdy nie wiadomo, jak będzie tak naprawdę. Czy coś się uda, czy się nie uda. Często trzeba właśnie zabezpieczać tak jak tu – to też jest nakład większy na to wszystko, więc muszą troszeczkę więcej te truskawki kosztować niż w poprzednie lata

- wyjaśniał Michał Barwiński.

Na tę chwilę zatem zapłacimy nawet ok. 15 zł za kilogram truskawek. Z czasem cena ta może minimalnie zmaleć, chociaż raczej nie powinniśmy spodziewać się zbyt dużego spadku.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości