Sport i fitness

Ekspresowe rozciąganie na krześle z Pauliną Holtz

Sport i fitness

Aktualizacja:

Konieczność siedzenia w domu wiążę się z ograniczoną aktywnością fizyczną. Nasze mięśnie zaś tego potrzebują. Tak jak i odpowiedniego rozciągania, o czym zresztą same nam przypominają poprzez bolesne dolegliwości. Warto więc jak najczęściej robić sobie przerwy od siedzenia na krześle i postawić na ekspresowy stretching. Jaki? Podpowiada Paulina Holtz.

Przerwa w pracy przy komputerze na szybkie rozciąganie

Rozciągać się można o każdej porze dnia – od razu po przebudzeniu, ale także w czasie pracy. Szczególnie jeśli pracujemy głównie przy komputerze cały czas w jednej pozycji. W ten sposób nasze mięśnie nie otrzymują niezbędnej stymulacji, spinają się, a w efekcie dokucza nam ból. Paulina Holtz, aktorka i propagatorka jogi w Polsce, dziś w Dzień Dobry TVN pokazała kilka prostych ćwiczeń, które możemy wykonać, siedząc na krześle.

Wystarczy tak naprawdę postawić na proste ruchy, aby szybko poczuć ulgę. Paulina poleca także zakup dwóch małych piłeczek. Można podłożyć je pod stopy, aby uśmierzyć w nich ból, który na co dzień daje nam mocno w kość. Ważne jest to, aby ćwiczenia wykonywać regularnie, czyli przy pracy zdalnej, odrywać się od komputera przynajmniej kilka razy dziennie. Wasze plecy szybko wam za to podziękują!

Ćwiczenia podczas pracy zdalnej

Choć lasy i parki są już otwarte, my wciąż zalecamy w pełni bezpieczny trening w domu. Szczególnie, że do ćwiczeń według Pauliny Holtz potrzebujecie jedynie krzesła i maty. Efekty zaś zapewnią zupełnie nowy komfort pracy w domu.

1. Ćwiczenie

Paulina Holtz poleca zacząć „przerwę na ćwiczenia” od rozciągania bioder. Zakładamy nogę na nogę, siadamy prosto - plecy muszą być całkowicie wyprostowane i wraz z głową wyciągnięte w kierunku sufitu. Następnie odpychamy ręką kolano, tak aby poczuć rozciąganie w biodrze. Co istotne, stopa musi być mocno oparta na kolanie. Ćwiczenie należy powtórzyć, zmieniając stronę.

2. Ćwiczenie

Siadamy prosto na krześle, tak aby kolana znajdowały się w jednej linii. Podnosimy ręce do sufitu i wyciągamy się jak najmocniej. Paulina radzi, aby nieco się w takiej pozycji „powiercić”.

3. Ćwiczenie

Powtórnie siadamy na krześle, ale tym razem zapieramy się dłonią o przeciwne kolano, zaś drugą chwytamy za oparcie krzesła. W ten sposób doskonale rozciągniemy kręgosłup. Uwaga dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze stretchingiem - nie przesadźcie, róbcie ćwiczenie powoli, nie nadwyrężając się. Wraz z praktyką skala ruchu będzie się powiększać.

4. Ćwiczenie

Do tego ćwiczenia należy użyć wspomnianych wcześniej piłeczek (możecie podkraść taką zabawkę domowemu pupilowi). To zadanie jest bardzo proste, ale nie mniej skuteczne. Wystarczy stanąć na piłeczce, aby rozmasować zmęczone stopy.

5. Ćwiczenie

Jeśli chcemy odciążyć odcinek szyjny i piersiowy kręgosłupa, musimy usiąść w siadzie skrzyżnym na macie lub dywaniku ("prosto kolana, szeroko stopy"). Przed sobą ustawiamy krzesło i kładziemy na nim głowę, opierając się czołem. Ręce wyciągamy do przodu. W ten sposób nasza szyja odpoczywa od ciągłego siedzenia przed komputerem. Można również odsunąć nieco krzesło, wciąż trzymając ręce przed sobą i wyciągając je mocno przed siebie, dodatkowo rozciągnąć spięty kark.

6. Ćwiczenie

Również idealne dla tych, którzy cały dzień pracują przed komputerem lub za pomocą smartphone’a. Wystarczy opuścić nieco głowę do dołu, tak aby zrobił nam się „drugi podbródek”. W tej pozycji nie widać dużej skali ruchu, ponieważ opiera się ona wyłącznie na pracy mięśni kręgosłupa. Poczujecie jednak wykonaną pracę, gdy zaczniecie wyciągać się do góry, wciąż trzymają podbródek nieco opuszczony. Wytrzymajcie w tej pozycji 15 sekund, aby pozytywnie zmienić układ kręgosłupa.

Jeśli spodobały wam się ćwiczenia Pauliny, sięgnijcie po jej książę "Po pierwsze JOGA". To idealna pozycja dla laików, ale i dla tych z was, którzy chcieliby poprawić swoją technikę.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości