Motoryzacja

Od czego zależy szybka wypłata odszkodowania?

Miniaturka auta w dłoniach

Fot. manusapon kasosod/ Getty Images

Motoryzacja

Od czego zależy szybka wypłata odszkodowania?

Miniaturka auta w dłoniach

Fot. manusapon kasosod/ Getty Images

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Kolizja drogowa zwykle niesie za sobą uciążliwe konsekwencje. Co zrobić, aby jak najszybciej uzyskać wypłatę odszkodowania i zapomnieć o nieprzyjemnym zdarzeniu? 

To, jak szybko nasza szkoda zostanie zlikwidowana, w dużej mierze zależy od nas samych. Przede wszystkim, należy przekazać jak najszybciej niezbędne dokumenty oraz udzielić wszystkich informacji odnośnie zgłoszonego roszczenia. 

Wypłata odszkodowania

Ubezpieczyciel ma co do zasady 30 dni na wypłatę odszkodowania od dnia zgłoszenia szkody. Zdarza się, że czas wyjaśnienia sprawy wydłuża się przez samego poszkodowanego, który nie dostarcza ubezpieczycielowi wymaganych dokumentów. W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych, gdy w ciągu 30 dni ubezpieczyciel nie zdoła ustalić szczegółów zdarzenia lub nie otrzyma wszystkich dokumentów, to wówczas TU wypłaca świadczenie w ciągu 14 dni od dnia, w którym było możliwe wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności lub rozmiaru szkody.

Likwidacja szkody - wyjątkowe sytuacje

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, jeśli podstawowy termin (30 dni) nie będzie wystarczający do ustalenia wszelkich niejasności, wówczas likwidacja szkody może nastąpić nawet do 90 dni licząc od dnia zgłoszenia i jest to termin maksymalny. Są to sytuacje wyjątkowe, w których ubezpieczyciel, mimo użycia całego swojego aparatu organizacyjnego, technicznego i kadrowego, nie może wyjaśnić okoliczności zdarzenia w ciągu podstawowych 30 dni. 

Termin 90 dni może także zostać wydłużony, jeśli ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. 

Zobacz też:

Jak policzyć sumę ubezpieczenia mieszkania, żeby nie musieć dokładać do remontu?

Czy ubezpieczenia komunikacyjne są ważne za granicą?

Piorun kulisty w mieszkaniu, pożar z własnej winy, zalanie mieszkania - które sytuacje wykluczają nas z otrzymania odszkodowania?

belka podartykułowa LINK4 960

fot. LINK4


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
90
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0