Sport i fitness

Lekcja pływania na SUPie. "To jest sport dla wszystkich, każdy może zacząć"

Sport i fitness

Pływanie na desce SUP to sport, który od kilku lat dynamicznie zdobywa coraz większą popularność w całej Polsce. Dlaczego to świetna dyscyplina dla wszystkich? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział trener, Przemek Kowalski.

Czym jest pływanie na SUPie?

SUP to skrót od Stand Up Paddle - jak sama nazwa wskazuje, to rodzaj wiosłowania w pozycji stojącej. Deska z wiosłem (bo z tego składa się cały sprzęt) daje nieograniczone możliwości zabawy i sprawia, że urlop, weekend czy wypad nad wodę jest czymś więcej, niż tylko leżeniem plackiem na plaży. Od czego należy zacząć?

- Lekcja pływania na SUPie zaczyna się w moim odczuciu od chęci wejścia na deskę tak naprawdę i to jest ta najważniejsza rzecz, którą człowiek może zrobić, jeżeli chodzi o pływanie. Druga rzecz, którą trzeba zrobić, to pozyskać w jakiś sposób tę deskę i po prostu kupić ją, wypożyczyć, zacząć na niej pływać dalej. Oczywiście trzeba ją dopasować gabarytowo pod kogoś - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Przemek Kowalski.

Deska SUP - dla kogo?

Nawet kilkunastominutowe pływanie na SUPie może poprawić naszą kondycję, koordynację, równowagę, siłę i muskulaturę. Deska jest często wykorzystywana jako narzędzie rehabilitacyjne, ale jest idealna również do wykorzystania w zwykłym treningu.

- To jest sport dla wszystkich i każdy może zacząć . Jedyne w zasadzie problemy, jakie spotkałem u ludzi próbujących pływać na SUPie, a którzy (...) nie dawali sobie z nim rady, to były (...) problemy ze stawami skokowymi - mówił trener.

Konsekwentne uprawianie aktywności na SUPie, może zaowocować doskonałym zdrowiem i samopoczuciem, a jeżeli wiosłowanie się znudzi, można na desce poćwiczyć także jogę, pilates czy streching, a nawet relaksować w pozycji leżącej.

- SUP jest sportem w Polsce, który jest bardzo mocno jeziorny i rzeczny - dodał Przemek Kowalski.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości