Sport i fitness

Elektryczna lewitująca deska - popularna nowość nad polskim morzem

Sport i fitness

Deska elektryczna to zupełna nowość nad Bałtykiem. Jest napędzana silnikiem elektrycznym i umożliwia lewitację nad poziomem wody. Pływanie na niej nie jest trudne, ale należy niemal do perfekcji opanować umiejętność balansowania ciałem.

Deska lewitująca nad poziomem wody

Nad polskim morzem zagościła nowa aktywność - elektryczna lewitująca deska, która pozwala unosić się na wodzie. To wydaje się wyjątkowo trudne do opanowania, ale wcale tak nie jest.

- Są osoby, które po 15 minutach szkolenia zaczynają już samodzielnie pływać w lewitacji, a są osoby, które potrzebują trochę więcej czasu i zwykle trwa to około godziny - opowiedziała instruktorka, Malwina Baraniak.

Z kolei jak zauważył Wiktor Borsuk, żeby pływać dobrze, trzeba nabrać pokory i nauczyć się balansować ciałem. Wystarczy moment, żeby po wzniesieniu się nad wodę, upaść.

- Ja potrzebowałem około 20 minut, żeby rzeczywiście wyjść na tej desce do góry. Po tych 20 minutach jest takie uczucie boskości, latamy. Unosimy się metr nad wodą, jest moment lotu i wtedy się przewracamy - relacjonuje.

Sport ten można uprawiać wyłącznie na głębszych wodach. Deska ma maszt o długości 65 centymetrów wysokości i musi być na niego przestrzeń pod powierzchnią. Sprzętem steruje się za pomocą pilota zawieszonego na nadgarstku.

Jak zacząć pływać na lewitującej desce?

Przewagę w nauce pływania na lewitującej desce mają osoby, które wcześniej uprawiały inne sporty, np. kitesurfing, jak Wiktor Borsuk, ale też snowboard, narty czy nawet jazda na deskorolce.

- Ludzie często boją się wody, więc jak nagle unoszą się i widzą ciemną wodę pod sobą, to jest element strachu. Cała reszta to zabawa - podsumował Wiktor Borsuk.

Najbezpieczniejsza jest pozycja leżąca, później kursant przechodzi do klęczącej i dopiero z niej próbuje wstać. Jeśli opanujemy balansowanie ciałem, pozostanie tylko czerpać przyjemność z tej aktywności.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Pozostałe wiadomości