Styl Życia

Ratownicy nad polskie morze pilnie poszukiwani. Jakie wymogi trzeba spełniać?

Styl Życia

Ratownicy nad polskie morze pilnie poszukiwani. Jakie wymogi trzeba spełniać?

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, a ratowników nad polskim morzem brakuje. Trwa nabór dla osób, które chciałyby podjąć się tej wyjątkowej pracy i dbać o bezpieczeństwo plażowiczów. Jednak aby dostać tę posadę, trzeba przejść specjalne kursy i wyróżniać się konkretnymi predyspozycjami. 

Jak zostać ratownikiem?

Nasza reporterka Agata Zjawińska spotkała się na jednej z gdyńskich plaż z Rafałem Tymińskim, który pełni funkcję koordynatora tamtejszych kąpielisk. Mężczyzna opowiedział naszym widzom, co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem. 

- Nadaje się każda osoba, która jest w podstawowej kwestii sprawna fizycznie, potrafi pływać, troszeczkę się rusza i przechodzi szkolenia: z zakresu ratownictwa wodnego - trwa 63 godz., kolejne z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy - 66 godz. Ostatnie szkolenie to kwestia posiadania innych kwalifikacji, takich jak np. uprawnienia nurkowe - tłumaczył Rafał Tymiński.

- Ratownikiem można zostać od 18. roku życia. Jeśli chodzi o dodatkowe predyspozycje: sumienność, odpowiedzialność, zaangażowanie - dodał nasz rozmówca. 

Jak wygląda praca ratownika?

Koordynator kąpielisk morskich w Gdyni objaśnił także, jak wygląda dzień pracy każdego ratownika. Dodał też, że ciągle są wolne miejsca do pracy. 

- Praca trwa 8 h dziennie na stanowisku, trwa wtedy pełnienie dyżuru. Dodatkowo pół godziny trwa przygotowanie kąpieliska - powiedział Rafał Tymiński. 

- Niedawno zaczęliśmy poszukiwania, jeśli chodzi o Gdynię. Mamy już pierwsze zgłoszenia od nowych ratowników. Więc jeszcze jest trochę czasu, żeby przysyłać zgłoszenia. Na gdyńskich kąpieliskach strzec bezpieczeństwa będzie 35 ratowników w danym momencie. Dodatkowo potrzebujemy osób na podmianki, więc łącznie 45 osób potrzebujemy - podsumował. 

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Reporter: Agata Zjawińska
Co sądzisz o tym artykule?
87
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0