Sport i fitness

Bieganie po plaży. Jak wpływa na zdrowie i o czym należy pamiętać?

Sport i fitness

Stone RFCATHERINE DELAHAYE/Getty Images

Bieganie po plaży to sposób na wprowadzenie urozmaicenia do swoich treningów. Wysiłek fizyczny jest znacznie przyjemniejszy w pięknych okolicznościach przyrody. Aby czerpać jak najwięcej korzyści z tej formy aktywności, należy pamiętać o kilku zasadach. Jakie są wady i zalety biegania po piasku?

Bieganie po plaży - zalety i wpływ na zdrowie

Angażowanie wielu mięśni

Bieganie po piasku ma swoje zalety, zwłaszcza gdy to robimy bez butów i skarpet. W trakcie joggingu boso po piasku angażowane są mięśnie poprzeczne i podłużne stóp, mięśnie podudzia, wzmacniane są też mięśnie odpowiadające za stabilizację stawów skokowych i całych stóp. Biegnąc po plaży, wykorzystujemy je w znacznie większym zakresie niż podczas truchtu po stabilniejszym podłożu.

Piasek – naturalna amortyzacja

Twarda nawierzchnia, po której poruszają się stopy biegającej osoby, oznacza gorszą amortyzację. Powoduje to obciążenie dla kolan i kręgosłupa. Ryzyko kontuzji zmniejszają mocniejsze buty. Piasek, zwłaszcza suchy, jest miękki, przez co stanowi dla stopy naturalną i bardzo dobrą amortyzację. Dlatego po plaży można śmiało biegać boso – o ile nie ma na niej innych przeszkód.

Peeling dla stóp

Podczas biegania po plaży boso stopy otrzymują dodatkowo peeling. Drobinki piasku wpływają na usuwanie zrogowaciałego naskórka, a tkanki miękkie stają się lepiej ukrwione.

Wdychanie jodu

Nie bez powodu osobom, które mają kłopoty ze zdrowiem, zaleca się wypoczynek nad morzem. Pozwala to uzupełnić niedobory jodu, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotyroniny. Poza tym jod wpływa na stan skóry, paznokci, a nawet samopoczucie.

Prawidłowa postawa i równowaga

Bieg po plaży wymaga zachowania prawidłowej, a więc wyprostowanej postawy. Nierówne, niestabilne podłoże niejako wymusza na biegającej osobie jej przyjęcie. Ponadto konieczne jest również zachowanie równowagi, zwłaszcza w miejscach stale podmywanych przez morskie fale.

Bieganie po plaży ma wiele zalet i korzyści. Niestety, są również wady, o których też należy pamiętać.

Wady biegania po plaży

Ryzyko kontuzji

Aktywowanie rzadko używanych mięśni jest z jednej strony korzystne, z drugiej jednak może doprowadzić do ich nadwyrężenia. Dlatego treningi powinny być na początku krótsze i stopniowo wydłużane. Poza tym tuż przy samym brzegu morza, plaża jest zwykle lekko pochylona. Wówczas biegająca osoba ma jedną nogę wyżej, a drugą niżej. Z tego względu zaleca się, aby biegać w obie strony, na tym samym odcinku plaży.

Ryzyko skaleczenia

Choć czysty piasek jest bardzo korzystny dla stóp, to inne, znajdujące się w nim elementy, już nie. Na plaży należy uważać na muszle, kamienie i szkło. W trakcie biegania trzeba więc być czujnym i obserwować drogę przed sobą, a nie tylko piękne widoki.

Prócz znajomości wad i zalet biegania po plaży, warto również wziąć pod uwagę kilka wskazówek.

Bieganie po plaży - o czym warto wiedzieć?

  1. 1Bieganie po suchym piasku jest nieco trudniejsze, dlatego dobrze jest zacząć trening tuż przy wodzie. Biegnij 4-5 minut na piasku mokrym, ubitym, a następnie przez 3 po suchym i tak na przemian. Suchy piasek to lepsze miejsce na treningi siłowe i sprawnościowe. Ma to wpływ również na poprawę krążenia w stopach.
  2. 2Nad wodą można biegać zarówno w stroju kąpielowym, jak i sportowym. Aby jednak uniknąć przegrzania, należy postawić na ubrania termiczne, które odprowadzają pot.
  3. 3Chroń skórę! W trakcie biegania po plaży można się bardzo szybko opalić. Konieczne jest zabezpieczenie skóry przed szkodliwym promieniowaniem wodoodpornymi kremami z filtrem. Im większy, tym lepiej - SPF 30-50.
  4. 4Nawadnianie podczas biegania to podstawa. Tym bardziej na plaży, zwłaszcza że najczęściej biegacze stawiają na nią latem, gdy są najwyższe temperatury i człowiek musi częściej się nawadniać.
  5. 5Na czas treningu wybierz albo wczesne godziny poranne, albo wieczór. Nie tylko unikniesz tłumów, ale i nie narazisz się na oparzenia słoneczne w godzinach najwyższych temperatur.
  6. 6Jeśli stawiasz na bieganie po plaży w butach, załóż długie skarpety - do takich nie wsypie się piasek.

Zobacz też:

"Golizna to dewiacja" kontra "nagość to swoboda". Jak rozsądnie podejść do tematu nagich dzieci na plaży?

Światowy Dzień Bikini. Jakie kostiumy kąpielowe są modne w tym sezonie?

Jak często biegać? Sposób na kondycję

Zobacz video: Bieganie po plaży - zdrowe czy nie?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości