Sport i fitness

Aleksandra Mirosław pobiła rekord świata we wspinaczce na czas. Czy każdy może pójść w jej ślady?

Sport i fitness

Aleksandra Mirosław trenuje wspinaczkę na czas. Zawodniczka reprezentowała Polskę na Igrzyskach w Tokio, gdzie - choć nie zdobyła medalu - pobiła rekord świata. Jak dochodzi się do takiej formy i jak zacząć swoją przygodę ze wspinaczką? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Aleksandra Mirosław - rekordzistka we wspinaczce na czas

Aleksandra Mirosław na zakończonych niedawno Igrzyskach w Tokio ustanowiła nowy rekord świata we wspinaczce na czas. Teraz wynosi on 6 sekund i 84 setne sekundy. Wiele osób - ze względu na szybkość, z jaką pokonuje ściankę - nazywają ją "kobietą-pająkiem". - Faktycznie często spotykam się z tym określeniem, ale - paradoksalnie - jestem fanką Batmana - mówiła ze śmiechem zawodniczka w rozmowie z naszą reporterką.

Warto dodać, że Aleksandra Mirosław wspina się po specjalnie przygotowanej ściance. W ciągu jednego treningu wchodzi na nią nawet 15 razy. Jak dochodzi się do takiej formy i jak zacząć przygodę ze wspinaniem? - Po prostu trzeba pójść na ściankę. Można umówić się na zajęcia z instruktorem lub zapisać do grupy wspinaczkowej - mówiła zawodniczka.

Kto może trenować wspinaczkę?

Aleksandra Mirosław swoją przygodę ze wspinanie zaczęła w wieku 13 lat. Okazuje się, że trenować mogą już dużo młodsze dzieci. - Najmłodsze dzieci, które się wspinają mają 4-5 lat. To bardzo dobry czas, aby zacząć - mówiła zawodniczka. Jej zdaniem wspinać może się każde dziecko, jednak ważne jest, aby robiło to pod okiem i przy asekuracji instruktora. - Wspinaczka rozwija całe ciało. Poprawia się koordynacja ruchowa oraz ogólna sprawność dziecka - mówiła.

Warto dodać, że przynajmniej na początku, aby zacząć się wspinać, dziecko nie potrzebuje żadnego specjalnego sprzętu. - W zupełności wystarczy strój sportowy. Dopiero później warto zainwestować w buty do wspinaczki oraz woreczek na magnezję - dodała.

A co z bezpieczeństwem? Jak się o nie dba na zajęciach? Dowiecie się tego z naszego materiału:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Podsumowanie igrzysk w Tokio. "Poziom był bardzo wysoki. Przyjechali tam wszyscy najwięksi sportowcy"

Marek Raganowicz kilka miesięcy w roku spędza ponad ziemią: "Moje najlepsze wakacje to prawdopodobnie Twój największy koszmar"

Przebiegł 123 maratony w 103 krajach. "To jest projekt lifestylowy. Nie ścigam się ze swoimi życiówkami"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości