Profilaktyka zdrowia

Zbigniew Nawrat - fizyk, który ratuje ludzkie serca. Współpracownik: „Profesor jest dla mnie mentorem i wizjonerem”

Profilaktyka zdrowia

Profesor Zbigniew Nawrat to fizyk, który całe swoje życie poświęcił medycynie. Jest pomysłodawcą i konstruktorem pierwszego w Europie robota do operacji na sercu. Współpracował z wybitnym kardiochirurgiem, profesorem Zbigniewem Religą. To także ojciec rodziny polskich robotów chirurgicznych Robin Heart.

Zbigniew Nawrat – wizjoner w dziedzinie medycyny

W reportażu przygotowanym dla Dzień Dobry TVN profesor Nawrat zabrał widzów do Laboratorium Robotyki Medycznej, w którym opracowywane są nowe urządzenia chirurgiczne, umożliwiające wykonywanie operacji w sposób zdalny.

To pomieszczenie, w którym odczuwam dumę, że niektóre z marzeń zamieniły się w przedmioty użyteczne

- mówi profesor.

Pod koniec lat 80. XX w. jako niespełna trzydziestoletni wykładowca biofizyki, Zbigniew Nawrat dołączył do zespołu profesora Zbigniewa Religi. Fizyk stworzył polskie sztuczne serce - urządzenie, które zasilane sprężonym powietrze, zastąpiło pracę prawdziwego organu i pomogło pacjentowi przeczekać okres do poddania go przeszczepowi.

Cała Polska nam kibicowała wtedy. Miałem się skupić na testowaniu i sprawach projektowych. Zaznaczyłem, że 'Panie Profesorze, sala operacyjna to nie jest miejsce, w którym kiedykolwiek byłem i się do tego nie nadaję'. Profesor Religa wysłuchał tego, a za tydzień już był telefon: masz przyjechać i tyle

- powiedział prof. Nawrat.

Potem nadszedł sukces ze sztucznym sercem, po którym profesor rozpoczął pracę nad konstrukcją robotów medycznych. Dzisiaj marka robotów Robin Heart znana jest całym świecie. Na czym polega przewaga robotów chirurgicznych nad klasyczną operacją?

Od strony chirurga – mamy komfortową sytuację, siedzimy wygodnie, widzimy powiększony obraz, sterujemy manetkami. Od strony pacjenta – mamy niewielkie otwory w ciele pacjenta i narzędzia bardzo sprawne, które mogą wykonywać określone zabiegi wewnątrz ciała pacjenta

- opowiedział Zbigniew Nawrat.

Jak Zbigniew Nawrat wspomina współpracę ze Zbigniewem Religą?

O swojej relacji z wybitnym chirurgiem, profesor Zawrat opowiedział w Dzień Dobry TVN. Religa był dla niego mistrzem w dziedzinie medycyny i nauczycielem komunikacji z ludźmi. Był człowiekiem, który uświadamiał innym, że w życiu rzeczy naprawdę wielkie robimy z ciekawości, ale rzeczy naprawdę ważne – z potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi.

Również pod wpływem kardiochirurga, fizyk z pasją zgłębiał wiedzę na temat przedmiotów ścisłych.

Jako fizyk teoretyk wierzyłem, że uda się ogarnąć Kosmos, jednak większym wyzwaniem okazał się człowiek. Zawsze chciałem robić coś co ma sens w kategoriach zarówno absolutnych jak i personalnych, konkretnych. Profesor dał mi szansę, zaufanie, pokazał że pacjent jest najważniejszy i że możemy mu pomóc

- powiedział Zbigniew Nawrat.

Obejrzyjcie rozmowę z tym niezwykłym profesorem:

Zobacz także:

Ciśnienie atmosferyczne pod wodą, na nizinach i w górach a samopoczucie i zdrowie człowieka

Masaż lodem i jego zalety. Jak go wykonać? Jak używać przyrządu do masażu lodem?

Zadbaj o bezpieczeństwo oczu i ciesz się promieniami. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Reporter: Szymon Brózda

Pozostałe wiadomości