Profilaktyka zdrowia

Ewa Chodakowska zachęca do profilaktyki raka piersi. "Wczesne wykrycie ratuje życie"

Profilaktyka zdrowia

Ewa Chodakowska włączyła się do ogólnoświatowej inicjatywy "Różowy Październik". Trenerka od lat nie tylko zmienia figurę i styl życia wielu tysięcy Polek, ale także angażuje się w projekty prozdrowotne. W Dzień Dobry TVN Ewa Chodakowska oraz Tomasz Gruziel, specjalista medycyny rodzinnej, poruszyli temat profilaktyki, niepokojących objawów oraz samobadania piersi.

Ewa Chodakowska wspiera kobiety walczące z rakiem piersi

Według przeprowadzanych badań, co roku diagnozę "rak piersi" słyszy ponad 18 tys. kobiet, a co trzeci przypadek tego nowotworu kończy się śmiercią. Te przerażające wyniki to najczęściej skutek późnego wykrycia nowotworu, który znajduje się wówczas w zaawansowanym stadium. Polki, choć z roku na rok są coraz bardziej świadome, wciąż badają się zbyt rzadko. Do ogólnopolskiej inicjatywy "Różowy Październik" postanowiła włączyć się Ewa Chodakowska. Trenerka, która od lat dba o lepszą przyszłość kobiet, w tym miesiącu apeluje i uświadamia swoim rodaczkom istotę profilaktyki, która może uratować życie.

Polki to wspaniałe kobiety, które troszczą się o wszystkich dokoła, tylko często zapominają o sobie, zapominają, że mają prawo do tego, żeby o siebie zadbać, znaleźć dla siebie przestrzeń i czas. Zapominają też, jak ogromny wpływ mają na swoje zdrowie. Profilaktyka to jedyna słuszna droga, która może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka o 40%. Wczesne wykrycie ratuje życie

– powiedziała Ewa.

Kalendarium badań

O tym, jak ważna dla naszego zdrowia jest profilaktyka, już wiemy. Kluczowe jest jednak pytanie, kiedy i jak wykonywać badanie piersi? Czy istnieje limit wieku, idealny czas, w którym kobieta powinna zgłosić się do lekarza? Jak przyznał specjalista, rekomendacje towarzystw naukowych są zgodne. Każda kobieta w wieku 50 lat powinna wykonać mammografię. Zaś Panie będące w grupie zwiększonego ryzyka na badania powinny zgłosić się dużo wcześniej.

Ważne jest określenie, jakie jest moje indywidualne ryzyko zachorowania. Jeżeli ktoś w naszej rodzinie chorował na raka piersi, czy raka jajnika, jest to podstawowy czynnik zwiększający ryzyko zachorowania

- powiedział specjalista.

Tomasz Gruziel przyznał, że innym czynnikiem, który także zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu, jest m.in. wczesna miesiączka, nawet przed 12. rokiem życia. Ponadto narażone są także kobiety, które późno urodziły pierwsze dziecko, które nie karmiły dziecka piersią lub karmiły je krótko oraz panie, które przez długi czas stosowały antykoncepcję hormonalną lub późno przechodziły menopauzę. Kobiety, które w swojej rodzinie mają więcej niż jeden przypadek osób chorych na raka piersi, powinny zacząć samobadanie już w wieku 18 lat, badanie USG w 25 roku życia, a na mammografię od 35 roku życia.

Przeciętne ryzyko populacyjne to jest 5-10%, czyli na 10 kobiet jedna zachoruje na raka piersi. U kobiet, które mają czynniki ryzyka, to ryzyko jest nawet kilka razy większe

– dodał.

Wczesne wykrycie ratuje życie

Tomasz Gruziel przyznał, że wczesne wykrycie choroby daje większą szansę na pokonanie nowotworu. Jak wynika ze statystyk, kobiety, które wykonują mammografie, rzadziej chorują na raka piersi niż te, które badań nie robią.

Mammografia wykrywa 95 procent guzków. Na wczesnym etapie, gdzie one nie dają jeszcze objawów, możliwe jest pełne wyleczenie

- powiedział Tomasz Gruziel.

Niestety w wyniku panującej pandemii coraz więcej kobiet rezygnuje z badań profilaktycznych, bojąc się o zarażenie koronawirusem. Warto jednak podkreślić, że rak nie czeka. To, co dziś może być mało groźne, za trzy miesiące ma szansę stać się śmiertelne. Mimo obaw o warunki sanitarne panujące w przychodniach, specjalista zapewnia, że w placówkach istnieje mniejsze ryzyko zakażenia niż w sklepie czy na ulicy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Znany bloger przegrał walkę z koronawirusem. "Serce Dmytra nie wytrzymało"

Red Lipstick Monster ma koronawirusa. "Obawiam się o swoje ataki paniki"

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? "Musimy bardzo spokojnie podejść do tematu"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości