Profilaktyka zdrowia

Czy gumy do żucia są zdrowe? Dowiedz się, które omijać szerokim łukiem

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Dzieci żują gumę

Żucie gumy to popularna metoda odświeżenia oddechu i utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, a nawet zaspokojenia głodu. Czy jest to bezpieczne?

Skład gum do żucia

Jagna Niedzielska, propagatorka idei zero waste, zamieściła na Instagramie post, który przykuł uwagę niejednego internauty. Na warsztat wzięła bowiem skład popularnych gum do żucia.

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

- W składzie większości gum jest BAZA GUMOWA, która może oznaczać, że składnikiem gumy do żucia jest: PIB: polimer wykorzystywany do produkcji farb, lakierów, uszczelek, wykładzin, PVA/PVA C: stosowany jako składnik folii, rur, rękawic ochronnych, klejów, lanolina: zatem nie można rzec, że gumy, do których wykorzystuje się lanolinę są vege/vegan. Ponieważ jest to wosk pochodzący z wełny! - wyliczała.

Czy gumy do żucia są zdrowe?

Natomiast jak wiadomo – guma gumie nierówna, o czym przekonuje dr Hanna Stolińska, dietetyczka.

- Gumy do żucia w swoim składzie nie mają wielu niekorzystnych rzeczy. Bardzo często zawierają ksylitol i różne słodziki, które oczywiście mają powodować to, że nie będzie próchnicy na zębach. Ksylitol działa bakteriobójczo. Wszystkie gumy miętowe nie zawierają cukru. Mają za zadanie oczyszczać zęby - tłumaczyła specjalistka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

Jak dodała, pozytywnym aspektem żucia gumy jest to, że nie podjadamy. - Dlatego moim pacjentom wskazuję, by podczas gotowania żuli. To naprawdę pomaga - podkreśliła.

Zwróciła również uwagę, że należy zachować zdrowy rozsądek. - W nadmiarze takie gumy mogą mieć efekt przeczyszczający, więc to jest ich minus. Kolejnym jest ten, że jeśli żujemy gumę, to wydzielamy soki trawienne, a tak naprawdę w tym żołądku nic nie ma, więc z nadmiaru może wystąpić nadkwasota, później refluks czy zgaga . Jak wiadomo żucie gumy to jest połykanie powietrza, więc możemy mieć też wzdęcia. Nie wolno jej również żuć zbyt często, by nie rozluźniać szczęki. Bo długie żucie gumy może powodować bóle i nawet zdjęcie szczęki z zawiasów – ostrzegła ekspertka.

Wniosek? Zdaniem dietetyczki gumę miętową bez cukru spokojnie możemy żuć przez parę minut. Natomiast tę z cukrem omijamy szerokim łukiem. - Słodkie gumy dla dzieci to jest dramat. Żując je przez kilkanaście minut, psujemy zęby, bo mamy przez długi czas kontakt z cukrem. Jeśli zjemy coś słodkiego, pogryziemy, połkniemy, to jest coś innego. W tym przypadku niszczymy nasze zęby - zaznaczyła dr Hanna Solińska.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Bezcukrowa guma do żucia zmniejsza ryzyko próchnicy

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Laurence Monneret/Getty Images

Pozostałe wiadomości