Mycie rąk to skuteczny i prosty sposób, by zatrzymać rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów czy grzybów odpowiadających za szereg groźnych schorzeń, niestety często bagatelizowany. - To bardzo niedobrze, ponieważ cały czas wiele chorób przenoszonych drogą brudnych rąk dotyka nasze społeczeństwo - powiedział lekarz, Piotr Gryglas. Jak zatem prawidłowo myć dłonie?
5 maja obchodzony jest Światowy Dzień Higieny Rąk. W tym dniu warto przypomnieć sobie, jak poprawnie myć dłonie. Po pandemii COVID-19 niemal wszyscy wiemy, jak to robić, jednak warto ćwiczyć tę umiejętność.
Choroby brudnych rąk
Są osoby, które nie dbają o higienę rąk w ciągu dnia, uważając, że poranna toaleta wystarczy. Tymczasem wiele chorób wirusowych i bakteryjnych przenosi się właśnie tą drogą.
Nawet zwykła grypa żyje poza naszym organizmem 48 godzin, a więc wystarczy, że dotkniemy stołu, na który dzień wcześniej ktoś naprychał, potem zjemy jabłko i przeniesiemy tego wirusa na nasze błony śluzowe górnego układu oddechowego, gdzie on się doskonale rozwija, i mamy grypę
- wyjaśnił internista i kardiolog, Piotr Gryglas.
Do "chorób brudnych rąk" zalicza się także salmonellę, biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A.
Zdaniem naszego gościa, najwięcej drobnoustrojów, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu znajduje się w miejscach publicznych, np. na klamkach drzwi, poręczach w tramwajach czy autobusach, lub na wózkach z supermarketu. Dlatego warto myć ręce po każdorazowym przyjściu z zewnątrz.
Instrukcja: jak myć ręce?
Ręce należy myć półtorej minuty.
- moczymy ręce wodą;
- rozprowadzamy mydło po powierzchni dłoni aż do nadgarstków - najpierw po ich wewnętrznej części, potem zewnętrznej, między palcami, pod paznokciami i na kciuku;
- na koniec płuczemy dokładnie ręce;
- suszymy dłonie ręcznikiem.
Zobacz także:
Autor: Iza Dorf
Źródło zdjęcia głównego: David Santos/Getty Images