Profilaktyka zdrowia

Brudne dłonie przyczyną wielu chorób. Jak prawidłowo myć ręce?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Mycie rąk to skuteczny i prosty sposób, by zatrzymać rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów czy grzybów odpowiadających za szereg groźnych schorzeń, niestety często bagatelizowany. - To bardzo niedobrze, ponieważ cały czas wiele chorób przenoszonych drogą brudnych rąk dotyka nasze społeczeństwo - powiedział lekarz, Piotr Gryglas. Jak zatem prawidłowo myć dłonie?

5 maja obchodzony jest Światowy Dzień Higieny Rąk. W tym dniu warto przypomnieć sobie, jak poprawnie myć dłonie. Po pandemii COVID-19 niemal wszyscy wiemy, jak to robić, jednak warto ćwiczyć tę umiejętność.

Choroby brudnych rąk

Są osoby, które nie dbają o higienę rąk w ciągu dnia, uważając, że poranna toaleta wystarczy. Tymczasem wiele chorób wirusowych i bakteryjnych przenosi się właśnie tą drogą.

Nawet zwykła grypa żyje poza naszym organizmem 48 godzin, a więc wystarczy, że dotkniemy stołu, na który dzień wcześniej ktoś naprychał, potem zjemy jabłko i przeniesiemy tego wirusa na nasze błony śluzowe górnego układu oddechowego, gdzie on się doskonale rozwija, i mamy grypę

- wyjaśnił internista i kardiolog, Piotr Gryglas.

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Do "chorób brudnych rąk" zalicza się także salmonellę, biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Zdaniem naszego gościa, najwięcej drobnoustrojów, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu znajduje się w miejscach publicznych, np. na klamkach drzwi, poręczach w tramwajach czy autobusach, lub na wózkach z supermarketu. Dlatego warto myć ręce po każdorazowym przyjściu z zewnątrz.

Instrukcja: jak myć ręce?

Ręce należy myć półtorej minuty.

  • moczymy ręce wodą;
  • rozprowadzamy mydło po powierzchni dłoni aż do nadgarstków - najpierw po ich wewnętrznej części, potem zewnętrznej, między palcami, pod paznokciami i na kciuku;
  • na koniec płuczemy dokładnie ręce;
  • suszymy dłonie ręcznikiem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Źródło zdjęcia głównego: David Santos/Getty Images

Pozostałe wiadomości