Mysofobia to lęk przed brudem, który objawia się natrętnymi myślami i nieadekwatnymi zachowaniami. Osoby cierpiące na mysofobię mogą mieć problemy związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie, ponieważ unikają sytuacji, w których mogłyby się pobrudzić w sensie fizycznym.
Koronawirus pozostaje aktywny na ludzkiej skórze przez dziewięć godzin, czyli prawie pięć razy dłużej niż wirus grypy. Badanie japońskich naukowców z Uniwersytetu Kioto wykazało również konieczność częstego mycia rąk w celu zwalczania pandemii Covid-19.
Mycie rąk to skuteczny i prosty sposób, by zatrzymać rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów czy grzybów odpowiadających za szereg groźnych schorzeń, niestety często bagatelizowany. - To bardzo niedobrze, ponieważ cały czas wiele chorób przenoszonych drogą brudnych rąk dotyka nasze społeczeństwo - powiedział lekarz, Piotr Gryglas. Jak zatem prawidłowo myć dłonie?
Pewna amerykańska studentka zbadała powietrze wydmuchiwane z suszarek do rąk. Wyniki były przerażające. Okazuje się, że w ciepłym strumieniu powietrza namnażają się bakterie i grzyby. Czy w związku z tym lepiej korzystać z ręczników papierowych? Czy to prawda, że na tabletach i smartfonach jest więcej mikroorganizmów niż na desce klozetowej? Zapytaliśmy o to rzeczniczkę prasową Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie Joannę Narożniak. Nasz gość pokazał nam również, jak prawidłowo myć ręce.
Dziś Filip Chajzer, wspólnie z zaprzyjaźnionymi uczniami, uczył się jak prawidłowo myć ręce! Myjcie ręce - mycie rąk to najprostsza i najbardziej skuteczna metoda zapobiegania rozmaitym infekcjom!
Dr Piotr Gryglas odpowia w Dzień Dobry TVN na listy widzów. Tym razem radzi, co zrobić z uporczywymi zaparciami. Czy wystarczą leki przeczyszczające i herbatki ziołowe? Co jest przyczną leniwej pracy jelit? Czy przeziębienie częściej przenosi sie drogą kropelkową, czy przez dotyk? Zobaczcie eksperyment, który dr Piotr Gryglas przeprowadził w Dzień Dobry TVN. A jaką teorię na temat zarazków i wirusów ma Marcin Prokop?