Koronawirus a grypa
Z badania opublikowanego w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases wynika, że SARS-CoV-2 potrafi utrzymać się na ludzkiej skórze przez 9 godzin. W praktyce oznacza to, że ryzyko zakażenia jest znacznie wyższe niż w przypadku grypy. Dla porównania - patogen wywołujący grypę przeżywa na ludzkiej skórze przez około 1,8 godziny.
Dziewięciogodzinne przeżycie SARS-CoV-2 na ludzkiej skórze może zwiększyć ryzyko przeniesienia kontaktu w porównaniu z IAV (wirusem grypy A), przyspieszając w ten sposób pandemię
- powiedział jeden z autorów badania.
Mycie rąk a koronawirus
Jest i dobra wiadomość. Zarówno koronawirus, jak i wirus grypy są inaktywowane w ciągu 15 sekund przez zastosowanie etanolu, który jest używany w środkach do dezynfekcji rąk.
Dłuższe przeżycie SARS-CoV-2 na skórze zwiększa ryzyko przeniesienia kontaktu; jednakże higiena rąk może je zmniejszyć
- stwierdzono w badaniu.
Badanie popiera wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące regularnego i dokładnego mycia rąk w celu ograniczenia przenoszenia wirusa, którym zakaziło się prawie 40 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce od kilkunastu dni Ministerstwo Zdrowia informuje o rekordowych wzrostach liczby zarażeń. Zatem podstawowym środkiem zapobiegawczym pozostaje mycie rąk i użycie środka dezynfekującego.
W jaki sposób jeszcze przenosi się koronawirus? Na to pytanie w naszym programie odpowiadał dr Paweł Grzesiowski. Czytaj więcej tutaj: Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski
Zobacz wideo: Zakupy w dobie pandemii. Jak zachować bezpieczeństwo w sklepie?
Zobacz też:
- Lek przeciwwirusowy remdesivir nie pomaga chorym na COVID-19. WHO wyjaśnia, dlaczego
- Niezwykła rola osłów w leczeniu niepełnosprawności. Czym jest onoterapia?
- Optymistka z męskim sercem: "Pomagam innym ludziom odkryć, że w nich też jest wewnętrzna moc"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: medicalxpress.com