Profilaktyka zdrowia

Dezynfekcja rąk, czyli dokładne oczyszczanie dłoni dla każdego (bez użycia wody i mydła)

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Moment RFJavier Zayas Photography/Getty Images

Odkażanie (dezynfekcja) rąk jest bardzo prostym sposobem pozwalającym na zniwelowanie ryzyka zakażeń chorobami w codziennym życiu. Dzięki niemu możliwe jest usunięcie ze skóry zanieczyszczeń, substancji organicznych oraz mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozwój chorób bakteryjnych i wirusowych.

Dezynfekcja rąk jest szczególnie ważna w okresie wysokiej zachorowalności m.in. na: przeziębienie, grypę, opryszczkę. Warto wykonać taki zabieg po kontakcie z innymi osobami, które dodatkowo mogą być potencjalnymi nosicielami bakterii kałowych, E.coli czy gronkowca złocistego na ciele. Przenoszą się one przez dotyk. Zarazić można się także, dotykając przedmiotów w miejscach publicznych, które nie są zdezynfekowane.

Cel dezynfekcji rąk

Do dezynfekcji rąk warto się przyłożyć, ponieważ na dłoniach przenosi się bardzo dużo niebezpiecznych bakterii, wirusów, bakterii salmonelli i E.coli, a także tasiemce i owsiki. Każdego dnia dotykamy tysiąca rzeczy, na których znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje. Celem dezynfekcji rąk jest ich usunięcie z dłoni. Warto robić to przed jedzeniem, po skorzystaniu toalety oraz po kontakcie z osobą chorą lub nieznaną, będącą potencjalnym nosicielem mikroorganizmów. Dzięki żelom do dezynfekcji rąk bez spłukiwania można oczyścić swoje dłonie w każdym czasie i miejscu, nawet bez dostępu do bieżącej wody. Zignorowanie dokładnego oczyszczania rąk może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia jednostki.

Mycie i dezynfekcja rąk – zasady

Technika mycia i dezynfekcji rąk jest niezwykle ważna. W niniejszym tekście skupimy się jedynie na odkażaniu, będącym jej istotą. Warto zaznaczyć, że mycie rąk może poprzedzać dezynfekcję, jednak jest to krok opcjonalny, który w niesprzyjających warunkach jest pomijany, gdyż nie wpływa na skuteczność środków do odkażania. Pierwszym krokiem dezynfekcji jest wyciśnięcie na dłonie odpowiedniej ilości środka odkażającego i dokładne pokrycie nim obydwóch dłoni. Następnie należy pocierać kolejno wnętrzem i zewnętrzem dłoni o siebie. Palce jednej i drugiej dłoni powinny być splecione ze sobą. Później należy pocierać wierzchami palców o siebie oraz opuszkami palców o wnętrze drugiej dłoni. Kolejny krokiem jest dezynfekcja kciuka, który należy chwycić we wnętrze dłoni i pocierać ruchem obrotowym. Środek powinien dobrze odparować przed dotknięciem czegokolwiek. Warto zaznaczyć, że dłonie poddawane odkażaniu nie powinny być pokaleczone. Przed zabiegiem należy także usunąć wszelką biżuterię – z jej obecnością niemożliwe jest dokładne oczyszczenie skóry, np. pod pierścionkiem. Preparat należy wcierać przez 30 sekund, dbając, aby dłonie były cały czas wilgotne. Środki należy aplikować na suchą skórę, by nie rozcieńczać ich wodą.

Jaki preparat do dezynfekcji rąk wybrać?

Środki do dezynfekcji i odkażania rąk są produktami łatwo dostępnymi – można kupić je w drogeriach, aptekach i na niektórych stacjach benzynowych. Najczęściej bazują one na alkoholu (etylowym lub profilowym). Warto zdecydować się na środki z dodatkiem substancji natłuszczających i nawilżających, ponieważ alkohol może nadmiernie wysuszać skórę dłoni.

Najczęściej spotykanymi produktami są:

  • żel do dezynfekcji rąk,
  • spray do dezynfekcji rąk,
  • pianka do dezynfekcji rąk.

Z reguły nie wymagają one spłukiwania i są bardzo wydajne.

Środki do dezynfekcji rąk – czy powinny być używane przy niemowlaku?

Instrukcja dezynfekcji rąk i wybór odpowiedniego środka powinny być szczególnie ważne dla młodych rodziców oraz gości odwiedzających noworodka. Układ odpornościowy malucha nie jest tak sprawny, jak dorosłego człowieka, dlatego należy odkazić ręce przed kontaktem z nim, aby zniwelować ryzyko zakażenia malca chorobotwórczymi mikrobami. Jeśli nie ma możliwości zdezynfekowania rąk, trzeba je dokładnie umyć mydłem i ciepłą wodą, a następnie wytrzeć do sucha. To także pozwoli na zmniejszenie w znacznym stopniu ryzyka infekcji u maluszka.

Mycie i dezynfekcja rąk. Instrukcja pielęgnacji skóry

Środek do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu może nadmiernie wysuszyć delikatną skórę dłoni. Co ciekawe, może doprowadzić to w efekcie do rozwoju alergii kontaktowych oraz stanów zapalnych skóry. Warto pamiętać o stosowaniu kremu i balsamu do rąk minimum raz dziennie. Dobrze sprawdzają się produkty nawilżające, odżywcze i regenerujące (zwłaszcza w przypadku bardzo suchej skóry). Aby uniknąć nadmiernego przesuszenia się skóry, nie należy eksponować jej na skrajne niskie temperatury. Warto zakładać rękawiczki, zwłaszcza wczesną wiosną i zimą. Dobrym rozwiązaniem będzie też wykonanie zabiegu parafinowego na dłonie, dzięki któremu skóra będzie odżywiona i odmłodzona.

Zobacz także:

Zakupy w czasach pandemii. Jak nie popaść w szaleństwo i zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy?

Aloes – starożytny sekret pięknej i młodej skóry. Lista zastosowań nie ma końca

Jak domowymi sposobami przeprowadzić odtruwanie organizmu?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości