Profilaktyka zdrowia

Bóle u dzieci – kiedy to objaw choroby, a kiedy stresu?

Profilaktyka zdrowia

„Paluszek i główka to szkolna wymówka” – mówi znane powiedzenie. Powtarzające się dolegliwości bólowe u dziecka czasem budzą nasz niepokój, czasem je bagatelizujemy, uważając, że ukrytym celem naszej pociechy jest na przykład uniknięcie lekcji w szkole. Kiedy bolący brzuch lub głowa może świadczyć o chorobie, a kiedy jest oznaką stresu i innych „niefizycznych” problemów? O tym opowiedziała Ewa Miśko-Wąsowska oraz Marta Bąkowska.

Jak rozróżnić ból fizyczny od emocjonalnego?

Dzieci często zgłaszają rodzicom bóle gardła, rączki, kolana czy ucha. Jednak najczęstszymi, a jednocześnie „nieczytelnymi” do zdiagnozowana dolegliwościami są bóle głowy i brzuszka. Kiedy więc podawać leki przeciwbólowe i po czym rozpoznać, że dziecko być może symuluje?

Przede wszystkim należy obserwować malucha. Musimy przyjrzeć się, jak długo trwa ból, jak często się powtarza, w jakich sytuacjach dziecko zgłasza objaw. Czy jego mimika twarzy wskazuje na to, że rzeczywiście coś boli? Czy bywa osłabione, apatyczne? Czy chudnie, czy przybiera na wadze? Czy ból wybudza dziecko w nocy, czy ma ono stany podgorączkowe? To wszystko jest ważne i może świadczyć o jakimś poważniejszym schorzeniu.

Ból to jest subiektywne doświadczenie, to jest doświadczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jeśli cierpi ciało, to cierpi psychika i odwrotnie. Przede wszystkim trzeba obserwować, czy zachowanie dziecka jest spójne z tym, co mówi

– powiedziała Marta Bąkowska, dziecięcy psycholog kliniczny.

Jeżeli dziecko naprawdę cierpi to tak, jak w przypadku dorosłych nie jest w stanie spokojnie tego opisywać. Po zachowaniu, gestach i mimice widzimy, że coś jest nie tak. Gdy maluch tylko mówi o bólu, a sytuacja powtarza się cyklicznie, może być to znać przewlekłego stresu. Oprócz obserwacji, możemy również podać dziecku zapobiegawczo naturalny lek.

Na pewno istotne jest to, czy zgłaszane dolegliwości przeszkadzają w funkcjonowaniu codziennym. Jeżeli nie mamy 100 proc. pewności, możemy podać jakikolwiek syrop naturalny, który będzie efektem placebo. Jeżeli zadziała, oznacza, że ból nie był bólem czynnościowym

– powiedziała pediatra Ewa Miśko-Wąsowska.

W sytuacji, gdy po podaniu placebo dziecko dalej skarży się na dolegliwości, jest niespokojne i rozdrażnione, należy podać leki przeciwbólowe lub niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Kiedy dolegliwości bólowe wymagają porady psychologa?

Bóle brzucha często pojawiają się wraz z pójściem dziecka do przedszkola. Wynika to ze stresu. W takich sytuacjach u malucha często pojawiają się także zaparcia i nerwicowe bóle głowy. Jak przyznała Marta Bąkowska, dzieci nie potrafią jeszcze werbalizować swoich stanów emocjonalnych, bardzo często pomaga im w tym ich ciało.

Dzieci mają mniej zasobów do radzenia sobie z przewlekłym napięciem

– stwierdziła.

Dziś maluchy są także przestymulowane, mają za dużo bodźców, brakuje im odpowiedniej higieny nauki, relaksu, za mało przebywają na powietrzu i się ruszają. Wszystkie napięcia i emocje przekładają się na ich fizyczność. Jak pomóc dziecku?

Pierwszym krokiem jest wizyta u pediatry i wykonanie wszelkich badań wykluczających różne choroby. Kolejny krok to wizyta u psychologa, który podejmie współpracę z dzieckiem miewającym bóle psychosomatyczne.

Kiedy rodzic widzi ból swojego dziecka, chce mu jak najszybciej pomoc. Teraz zwłaszcza podczas pandemii, gdy dostęp do lekarzy jest ograniczony, pojawia się kłopot - podawać leki przeciwbólowe, czy nie? Jak leczyć ból skutecznie i bezpiecznie? Na te pytania odpowiada akcja #mamonieboli.

Pomysł na akcję #mamonieboli wziął się przede wszystkim stąd, że w pracy widzę, że rodzice często boją się podawać małym dzieciom leki. To jest bardzo fajne podejście i powinniśmy mieć respekt przed lekami, nie podawać ich niepotrzebnie, ale ból u dziecka jest jak najbardziej wskazaniem do tego, aby z tym walczyć

– powiedziała lekarka Róża Hajkus.

Co o lekach przeciwbólowych myślą medycy, mający własne dzieci? Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości