Nie bez przyczyny mówi się, że sport to zdrowie. Dzięki niemu w dobrej formie pozostaje zarówno ciało, jak i umysł. Nie ma znaczenia, czy to gimnastyka artystyczna dla dzieci, czy gry zespołowe na boisku. Ważna jest sama aktywność, która ma nieoceniony wpływ na rozwój nie tylko fizyczny, lecz także psychiczny.
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci – dlaczego są tak ważne?
Gimnastyka dzieci w przedszkolu lub szkole powinna być jednym z podstawowych elementów ich dnia. Niezwykle ważne jest, aby aktywność fizyczna na stałe zagościła w grafiku dorastającego człowieka. Obecnie maluchy dużą część dnia spędzają w pozycji siedzącej, także w czasie wolnym od nauki. Systematyczne ćwiczenia są więc konieczne, jeśli chce się zapobiec poważnym problemom zdrowotnym, takim jak skrzywienie kręgosłupa czy nieprawidłowości w rozwoju kości i stawów. Lekcje WF dają uczniom znacznie więcej niż sam trening. Zajęcia gimnastyczne dla dzieci nie tylko poprawiają ich koordynację ruchową, podnoszą odporność i pomagają zachować szczupłą sylwetkę, lecz także przynoszą szereg innych korzyści. Aktywność fizyczna wykonywana w grupie sprawia, że maluchy uczą się współpracy z rówieśnikami, pokonywania trudności, wytrwałości w dążeniu do celu oraz rywalizacji. Śmiało można więc stwierdzić, że to trening nie tylko dla ciała, lecz także i dla ducha.
Gimnastyka dla przedszkolaków zwykle ma formę zabawy, np. tańca z prostą choreografią. Poza tym maluchom na wczesnym etapie życia często trudno usiedzieć w jednym miejscu. Zajęcia gimnastyczne dla dzieci pozwalają im rozładować nadmiar energii. Co więcej, aktywność fizyczna w ciągu dnia przekłada się na spokojniejszy sen w nocy. Warto, aby gimnastyka odbywała się na świeżym powietrzu. Dzięki temu organizm dziecka będzie lepiej dotleniony.
Akrobatyka dla dzieci – na czym polega?
Gimnastyka akrobatyczna dzieci to jeden ze sportów, który cieszy się dużym powodzeniem. Uprawiają go zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Ponoć przygodę z tą dyscypliną można zacząć już w wieku 3 lat. W wielu dużych miastach w Polsce powstały szkoły i kluby akrobatyki, a dzięki programom telewizyjnym pokazującym młode talenty liczba zainteresowanych gimnastyką stale rośnie. Często mówi się, że akrobatyka sportowa dla dzieci może być wstępem do uprawiania innych dyscyplin. Wiele w tym prawdy. Ćwiczenia akrobatyczne dla dzieci poprawiają zwinność i gibkość ciała, przede wszystkim jednak są świetne dla rozwoju motoryki i równowagi statycznej u maluchów. Poza tym ten rodzaj gimnastyki sportowej doskonale wpływa na słuch muzyczny. Wykonywanie choreografii akrobatycznej do danej melodii uwrażliwia dziecko na dźwięki, dzięki czemu maluch szybciej je zapamiętuje. Warto też wiedzieć, że akrobatyka dzieci zwiększa ruchomość w stawach, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia kontuzji.
Zajęcia korekcyjne dla dzieci – dla kogo?
Maluchy w wieku szkolnym często mają problemy z utrzymaniem właściwej postawy ciała. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, m.in. wielogodzinnym siedzeniem za biurkiem lub w ławce szkolnej. Dzieci w tym wieku spędzają dużo czasu przy komputerze, np. oddając się pasji do gier online, przez co mogą mieć tendencję do garbienia się. Często też podczas korzystania ze smartfona maluch ma nienaturalnie pochyloną głowę, a to zwykle skutkuje problemami z odcinkiem szyjnym kręgosłupa nawet w bardzo młodym wieku.
Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci są zalecane w przypadku, gdy pociechy zmagają się np. z wadami postawy, skrzywieniem kręgosłupa lub płaskostopiem. Mimo że stanowią formę rehabilitacji, powinny być „podane” w przyjaznej formie. Dobrym pomysłem są zabawy, które pomagają w walce z problemem. Dzięki nim dzieci chętniej ćwiczą, a to przekłada się na szybsze postępy w terapii ruchowej. Gimnastyka korekcyjna musi być jednak regularna. Tylko systematyczny trening jest w stanie skorygować wadę i pomóc w utrzymaniu właściwej postawy.
Ćwiczenia gimnastyczne dla przedszkolaków z wadami postawy odbywają się często pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty lub doświadczonego trenera. Wykorzystuje się do nich także specjalistyczne gadżety, takie jak np. piłki sensoryczne, wałki, taśmy czy woreczki. Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci mają na celu wzmocnienie konkretnych partii mięśni. Dzięki temu można nie tylko znacząco zniwelować istniejące wady, lecz także zapobiec ich powstawaniu.
Zobacz też:
Wady postawy u dzieci - jak ich uniknąć?
Jedziesz z dzieckiem na narty? Zobacz jak przygotować się do podróży
Dlaczego dzieci seplenią? Kiedy konieczna jest wizyta u logopedy?
Autor: Adrian Adamczyk