Profilaktyka zdrowia

  Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W przypadku maluchów należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe mycie zębów, ponieważ pielęgnacja w pierwszych latach życia wpływa na stan uzębienia w wieku dorosłym. Z tego względu rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości. O tym jak zachęcić dziecko do mycia zębów i jaką szczoteczkę wybrać rozmawialiśmy ze stomatolog, Aleksandrą Burczyńską.

  Badania pokazuję, że osoby, które przechorowały COVID-19 często mają problemy ze snem. Trudności w zasypianiu może u nas wywoływać także stres spowodowany tym, co dzieje się w Ukrainie. Jak sobie z tym poradzić? Co może pomóc zwalczyć bezsenność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.

  Olej z nasion wiesiołka to drogocenna mikstura, które wspomoże Twoje ciało i umysł w wielu aspektach. Jego właściwości wykorzystać możesz zarówno w celach leczniczych, jak i relaksacyjnych, a efekty będą widoczne niemal od razu.

  Anna Kowalska zmaga się z mukowiscydozą. Mimo choroby kobieta zaszła w ciąże i urodziła zdrowego synka. Zdjęcia z chrzcin chłopca i ślubu jego rodziców, które odbyły się w szpitalu obiegły internet. Jak Ania czuje się obecnie? Jak wygląda leczenie mukowiscydozy? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Kowalską oraz dr n.med. Małgorzatą Pietrusińską, specjalistą chorób wewnętrznych.

  Od pewnego czasu testy pozwalające wykryć koronawirusa są powszechnie dostępne. Zestawy do samodzielnego badania można kupić nie tylko w aptekach, ale także w popularnych dyskontach. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej osób. Jak wykonać taki test, aby jego wynik był najbardziej miarodajny?

  Coraz więcej Polaków ma problem z oczami. Osłabienie wzroku wynika przede wszystkim z ogromnych ilości czasu, jaki ludzie spędzają przed ekranem komputera, tabletu, smartfona i telewizora. Do tego dochodzi niewłaściwa, niezdrowa dieta oraz niesprzyjające zdrowym oczom warunki środowiskowe.

  O poronieniu mówimy, kiedy doszło do obumarcia płodu przed ukończeniem 22. tygodnia trwania ciąży. Z kolei ukończenie ciąży po 23. tygodniu nazywane jest porodem przedwczesnym. Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować poronienie. Aktualnie szacuje się, że w Polsce jedna na pięć ciąż kończy się poronieniem.

  Laparotomia zwiadowcza to zabieg otwarcia powłok jamy brzusznej dający wgląd w jamę otrzewnową. Operację taką wykonuje się w celu bezpośredniej diagnostyki jamy brzusznej w sytuacji, kiedy USG, prześwietlenie RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny nie dają odpowiedzi na kluczowe pytania diagnostyczne.