Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Szacuje się, że nawet połowa Polaków ma problem z prawidłowym widzeniem. Na szczęście współczesna medycyna potrafi sobie z nim poradzić. Dla części pacjentów rozwiązaniem może być wszczepienie soczewek wieloogniskowych. Na czym polega zabieg? Kiedy można go wykonać? Na te i inne Wasze pytania dotyczące korekcji wad wzroku odpowiadali okulista dr Andrzej Dmitriew oraz wokalistka Renata Przemyk, która przeszła taki zabieg.

  Żucie gumy to popularna metoda odświeżenia oddechu i utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, a nawet zaspokojenia głodu. Czy jest to bezpieczne? Propagatorka idei zero waste Jagna Niedzielska wzięła pod lupę skład popularnych produktów. Jak się okazało, pozostawia on wiele do życzenia. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dietetyczkę, dr Hannę Stolińską.

  Piersi to atrybut kobiecości, ale i częste źródło problemów. Zbyt obfity biust może bowiem wywoływać wiele dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Rozwiązaniem jest wtedy operacja zmniejszenia piersi. Jakie są wskazania do zabiegu i co zrobić, aby wykonać go w ramach NFZ?

  Pocałunki – kto ich nie lubi? Jak się okazuje, są nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. Redukują poziom stresu, pomagają spalić kalorie, a także przedłużają życie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Całowania postanowiliśmy przypomnieć, ile korzyści niesie ze sobą ten prosty i czuły gest.

  Zgodnie z tzw. kalendarzem świąt nietypowych 5 lipca obchodzimy Światowy Dzień Łapania za Biust. To kontrowersyjne "święto" jest doskonałą okazją do tego, aby każda kobieta... złapała się biust i wykonała samobadanie piersi. To jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrycie raka piersi. Jak jej wykonać?

  Długie godziny, które spędzamy przed ekranem komputera czy telefonu sprawiają, że nasz wzrok systematycznie się pogarsza. Na szczęście współczesna medycyna potrafi naprawić to, co zepsuł nasz styl życia. Osobom, które mają problemy ze wzrokiem, poleca się usunięcie zniszczonej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Na czym polega ten zabieg? Kiedy można go wykonać?

  Owoce, które dopiero co zostały zerwane z krzaka, smakują najlepiej. Niestety ich jedzenie może być też bardzo niebezpieczne. Zdarza się, że znajdują się na nich groźne dla naszego zdrowia pasożyty. Czym się może skończyć zjedzenie takich owoców i co zrobić, aby uniknąć problemów ze zdrowiem?

  Wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto już u prawie 100 pacjentów w Polsce, w tym pojedyncze przypadki wariantu Delta plus, "który jest jeszcze bardziej niebezpieczny, bo unika częściowo naszej odporności". Czym się charakteryzuje? Jak się przed nim uchronić podczas wakacji? Zapytaliśmy o to dra Pawła Grzesiowskiego, pediatrę, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Upały dały już o sobie znać. Na dworze gorąco, w domu duszno, a w samochodzie bez klimatyzacji ciężko wytrzymać nawet kilka minut. W takich dniach ważny jest nie tylko krem z filtrem i przewiewna odzież, ale także odpowiednie nawodnienie. Bez tego nasz organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo. Co i jak dużo pić w upalne dni? Jak rozpoznać pierwsze objawy odwodnienia?

  Od 8 do 20 tysięcy sztuk - tyle przeciętna kobieta zużywa podpasek i tamponów w trakcie swojego życia. Dlatego wraz z ginekologiem Jackiem Tulimowskim przyjrzeliśmy się, czy faktycznie są tak niebezpieczne dla zdrowia, jak niektórzy twierdzą. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Jak postępować w upalne dni? I czy faktycznie kubeczek menstruacyjny to złoty środek?

  Po opalaniu na skórze może pozostać nie tylko opalenizna. Zbyt częsta i długotrwała ekspozycja skóry na słońce może doprowadzić do pojawienia się na niej ciemnych plam. Przebarwienia powstają dosyć łatwo, ale ich pozbycie się to proces żmudny i trudny. Dlaczego powstają i jak można je usunąć?

  Na pozytywny wynik testu ciążowego wiele kobiet czeka z utęsknieniem. Nic dziwnego - to zwiastun spełnionych marzeń. Niestety, w przypadku kobiet, które zmagają się z nadwagą czy otyłością, często oznacza to początek problemów i nie tylko tych wynikających ze wskazań medycznych. Nieprzychylne spojrzenia, przytyki, złośliwe komentarze - to jedynie część nieprzyjemności, które spotykają kobiety plus size ze strony... lekarzy. Poznajcie wstrząsającą historię Kasi.